– Anglia është lidere e Grupit A kualifikues me pikë maksimale nga tri ndeshje

– Kosova renditet e dyta me 8 pikë dhe është e pamposhtur në 15 ndeshjet e fundit

– Kjo është përballja e parë mes këtyre dy ekipeve kombëtare

Vedat Muriqi i Kosovës ka statistika më të mira se sulmuesi kryesor i kundërshtarit të sotëm, Anglia, Harry Kane, sipas Whoscored.

Edhe Anglia ka bërë ndryshime, trjaneri Gareth Southgate ka vendosur ta lërë në stol Marcus Rashfordin dhe në vend të tij ta fusë Jadon Sancho. Po ashtu, në këtë ndeshje startojnë edhe Ben Chilwell dhe Trent Alexander-Arnold

Kosova me tri ndryshime nga fitorja (2:1) kundër Çekisë të shtunën. Florent Muslija ia zë vendin Edon Zhegrovës, ndërsa Valon Berisha titullar para Elbasan Rashanit.

Formacionet zyrtare

Tifozët dardanë para Stadiumit St Mary’s