Gianluigi Buffon ka thënë se nuk e ka ndërmend të pensionohet akoma nga futbolli profesionist.

41-vjeçari nuk është duke treguar shenja ngadalësimi
dhe sot u shpall ambasador i vullnetit të mirë i OKB-së për Programin Botëror të
Ushqimit, transmeton Gazeta Express.

Gjatë kësaj ngjarjeje, Buffon foli për karrierën
e tij dhe tregoi pse u kthye në Juventus nga Paris Saint-Germain.

“Me të drejtë, në fillim disa njerëz ishin të
hutuar që unë e pranova rolin e ri, por unë e kuptova se klubi i vetëm ku do të
pranoja të isha zgjedhja e dytë ishte Juventusi. Kisha të drejtë”, tha Buffon.

Kur Roberto Mancini sugjeroi se do t’i jepte mundësinë
atij ta luajë një ndeshje lamtumirëse me Italinë, Buffon kishte ide të tjera.

“Unë e falënderoj Mancinin, i cili gjithmonë
ka qenë i mirë me mua. Nëse Federata dhe Mancini e kishin ketë ide, unë do ta
pranoja në momentin që do të vendosja për t’i dhënë fund karrierës”, shtoi ai.

Por Buffon nuk e ka për ngut, pasi ai synon një
titull tjetër në Serie A me Juventusin nën udhëheqjen e trajnerit të ri
Maurizio Sarri. /Gazeta Express/