Bashkimi – Mabetex Prishtina është finalja në konkurrencën e vashave në Kupën e Kosovës në basketboll, që zhvillohet sonte në palestrën “Mizahir Isma” në Rahovec nga ora 17:30.

Dy skuadrat më të mira për momentin në
basketbollin e vashave në Kosovë do të luajnë për trofeun e çmuar të Kupës dhe
do të japin maksimumin në finale për t’ia arritur qëllimit.

Trajneri i Bashkimit, Furkan Saglik, ka folur
për rëndësinë e kësaj ndeshje për skuadrën prizrenase.

“Jemi përgatitur teknikisht dhe taktikisht për
këtë ndeshje. Prishtina ka marrë një lojtare qendre, që nuk e kemi parë në
Kosovë. Ndoshta kjo është një përparësi për skuadrën prishtinase, por unë besoj
në lojtaret e mia se do të luajnë ashtu siç duhet. Ne do të luftojmë dhe do të
ju tregojmë të gjithëve si të luftohet në fushë, kuptohet në bazë të rregullave
të basketbollit dhe ato sportive”, ka thënë Saglik për faqen zyrtare të FBK-së.

Trajneri i Mabetex Prishtinës, Fidan Shatri,
theksoi se janë përgatitur maksimalisht për këtë finale.

“Fillimisht dua të përgëzoj organizatorin dhe
qytetin e Rahovecit për këtë organizim të Final 8, pasi që është kënaqësi të
luash në këtë qytet që po i jep hijeshi basketbollit në përgjithësi. Jemi
përgatitur për këtë finale maksimalisht ku do të jetë një ndeshje e fortë,
vajzat e dinë rëndësinë e ndeshjes, pasi që shumica prej tyre tash e sa kohë
janë pjesë të finaleve”, u shpreh Shatri për faqen zyrtare të FBK-së.

“Kemi punuar në vazhdimësi, sepse tashmë jemi
të fokusuar në Ligën vendore dhe jemi gati për sfidat e radhës. Gjatë viteve të
fundit kemi treguar karakter në ndeshjet vendimtare. Besoj që edhe në këtë
ndeshje do të tregojmë të njëjtën gjë, pasi që synimet tona dihen, se pari
mbrojtja e Kupës për të katërtin vit dhe pas Kupës, ndeshje pas ndeshje deri te
titulli kampion”.

Bashkimi nga viti 1998 ka fituar katër herë
Kupën, kurse Prishtina (ish-Universiteti) 11 herë.