Khabib publikon dëshmi se e kishte thyer shputën e këmbës 3 javë para meçit me Gaethje


Sporte tjera


Gazeta Express

27/10/2020 10:58

Khabib Nurmagomedov e ka treguar shkallen e dëmit në shputën e këmbës që e kishte thyer vetëm tri javë para triumfit kundër Justin Gaethje në UFC 254.

Presidenti i UFC-së, Dana White, konfirmoi një ditë pas meçit
të së shtunës se Nurmagomedov e kishte thyer shputën e këmbës vetëm tri javë
para meçit për mbrojtjen e titullit të botës në kategorinë e lehtë në UFC
kundër Justin Gaethje, transmeton Gazeta Express.

Khabib – i cili u pensionua menjëherë pasi e mundi kundërshtarin e vet amerikan Gaethje dhe u konfirmuar si kampion i padiskutueshëm i botës – nuk i kishte treguar presidentit të UFC-së për lëndimin e rëndë para se të futej në kafaz në Ishullin e Luftimit.

Luftëtari rus kishte zgjedhur ta nderonte babanë e vet të
ndjerë me një paraqitje mbresëlënëse dhe pastaj konfirmoi se do ta respektoj
dëshirën e të ëmës për t’u pensionuar nga sporti.

Gaethje vlerësohej si kundërshtari më i fortë me të cilin
Khabib do të përballej, por 32-vjeçari s’e bëri hesap amerikanin duke e
detyruar të dorëzohej në rundin e dytë pasi e shtrëngoi në fyt.

Khabib u pensionua pas 29 fitoreve dhe asnjë humbjeje në karrierën
e tij mahnitëse në UFC.

Duke folur në një konferencë për media pas meçit, White
zbuloi se ishim me fat që e pamë Khabibin duke luftuar të shtunën.

“Dëgjoni, ajo nëpër të cilën ka kaluar ky djalosh, të gjithë
ne jemi me fat që e pamë sonte duke luftuar”, tha White për media.

“Po dëgjoj gjëra që nuk i dija më herët, të cilat ju do t’i
dëgjoni sapo të flasë ai më vonë”, shtoi ai.

“Ai ishte në spital sepse e kishte thyer këmbën tri javë më
parë. Ai i kishte thyer dy gishta të këmbës dhe një asht, apo kështu diçka.
Kështu më tha ekipi i tij, por ai e kishte mbajtur të fshehtë. Ai është njëri
prej njerëzve më të fortë në planet”, nënvizoi ai.

Këtë e ka dëshmuar edhe vetë Khabibi duke publikuar
fotografi që e dëshmojnë se kishte thyer shputën e këmbës.

/Gazeta Express/