Ylli i Keeping Up u bashkua me të afërmit e saj duke folur për vdekjen e tmerrshme të Floidit, duke shpjeguar, shkruan Metro, transmeton lajmi.net.

‘Për vite me radhë, me çdo vrasje të tmerrshme të një burri, gruaje ose fëmije të pafajshëm, jam përpjekur gjithmonë të gjej fjalët e duhura për të shprehur ngushëllimet e mia dhe zemërim.

‘Por privilegji që më mundëson nga ngjyra e lëkurës sime më ka lënë shpesh të ndjehem sikur kjo nuk është një luftë që mund të ndikoj. Jo sot, jo më. ‘Si shumë nga ju, unë jam i zemëruar. Unë jam më shumë se i inatosur. Jam inatosur dhe jam e neveritur.

‘Jam e rraskapitur nga zemërthyerja që ndiej duke parë nënat, baballarët, motrat, vëllezërit dhe fëmijët duke vuajtur sepse i dashuri i tyre u vra ose u mbyll në mënyrë të padrejtë për shkak të ngjyrës’.

Floyd këtë javë vdiq pasi u arrestua, me pamjet që tregon një oficer policie, Derek Chauvin, duke e shkelur me gju në qafë për më shumë se tetë minuta, megjithëse ai thirri: “Unë nuk mund të marr frymë!” /Lajmi.net/