NBA synon ta rinisë sezonin më 31 korrik


Sport


Gazeta Express

30/05/2020 23:52

Komisionari i NBA, Adam Silver, e ka informuar bordin e drejtuesve të ligës amerikane të basketbollit se synimi është që sezoni 2019/20 të rinisë më 31 korrik, sipas mediumit të madh sportiv The Athletic.

Zëdhënësi i NBA, Mike Bass, bëri të ditur këtë
javë se liga dhe Shoqata e Basketbollistëve Profesionistë janë duke mbajtur
negociata me kompaninë Walt Disney për ta gjetur një zgjidhje për rinisjen e
sezonit në fund të korrikut, pasi liga u ndërpre më 11 mars, shkaku i
koronavirusit, transmeton Gazeta Express.

“Të gjitha ndeshjet, stërvitjet do të
zhvillohen në një njëjtin kampus të organizuar nga NBA, ku do të qëndronin edhe
të gjitha lojtarët dhe stafi së bashku”, ka thënë Bass.

“Prioriteti ynë vazhdon të jetë shëndeti dhe
siguria e të gjithë të përfshirëve dhe ne jemi duke punuar me ekspertë të
shëndetit publik dhe zyrtarë nga qeveria për t’i gjetur disa udhëzime të
kuptueshme për t’u siguruar që ta gjejmë një protokoll sa më të përshtatshëm
mjekësor”.

Pas këtij lajmi, tani raportohet se data e
rinisjes së ligës është caktuar për 31 korrik, megjithatë ende nuk është
vendosur se çfarë duhet të bëhet me pjesën e mbetur të sezonit të rregullt dhe
si të caktohen klubet për play-offs.

Komisionari i NBA, Adam Silver, tha më 12 maj
se ai dëshironte të merrte vendimin për fatin e këtij sezoni të ligës brenda dy
deri katër javëve të ardhshme.

Sipas ESPN, Silver dhe pronarët e klubeve të
NBA arritën marrëveshje që të gjitha ekipet të vendosen në të njëjtin kampus,
ku do të zhvilloheshin edhe të gjitha stërvitjet dhe ndeshjet, në mënyrë që
lojtarët të ndihen sa më të sigurt. /Gazeta Express/