Larry King, drejtuesi për një kohë të gjatë i CNN, i cili u bë ikonë përmes intervistave të tij me gazetarë të panumërt të lajmeve, ka vdekur. Ai ishte 87 vjeç, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Djali i tij, Chance, konfirmoi vdekjen e King të shtunën në mëngjes.

Moderatori drejtoi emisionin “Larry King Live” në CNN për më shumë se 25 vjet.

Vdekja e King u konfirmua edhe në një deklaratë që u postua në llogarinë e tij zyrtare në Facebook.

“Me trishtim të thellë, Ora Media njofton vdekjen e bashkëthemeluesit, nikoqirit dhe mikut tonë Larry King, i cili vdiq këtë mëngjes në moshën 87 vjeç në Qendrën Mjekësore Cedars-Sinai në Los Anxhelos,” thuhet në deklaratë.

“Për 63 vjet dhe nëpër platformat e radios, televizionit dhe medieve dixhitale, shumë mijëra intervista, çmime dhe vlerësime globale të Larryt qëndrojnë si një dëshmi e talentit të tij unik dhe të qëndrueshëm si transmetues”, përfundon deklarata. /Lajmi.net/