Plani i NBA: Sezoni aktual përfundon në tetor


Sport


Gazeta Express

03/06/2020 13:28

Kthimi në fushën e lojës për ta vazhduar, me format më ndryshe, sezonin 2019/20 të NBA në fund të korrikut do të bënte që ndeshja e shtatë e finaleve të NBA të zhvillohet në mes të tetorit.

Sezoni aktual i NBA ka qenë i pezulluar që nga muaji marsi për
shkak të përhapjes së virusit Covid-19, transmeton Gazeta Express.

ESPN raporton se 12 tetori mund të jetë data e ndeshjes së
fundit të këtij sezoni në NBA, përderisa propozimi për formatin dhe kalendarin
e ligës pritet të votohet të enjten në bordin drejtues të ligës.

Zakonisht, kampioni i NBA vendoset në mes të muajit qershor,
mirëpo tashmë sezoni ka ngecur ende me ndeshjeve të mbetura pezull nga sezoni i
rregullt, pa hyrë fare në fazën play-offs.

NBA dhe Shoqata e Basketbollistëve në SHBA janë duke
diskutuar ende për formatin me të cilin duhet të vazhdojë liga këtë sezon.
Komisionari Adam Silver ka propozuar që të bëhet një model i ri me 22 ekipe
pjesëmarrëse.

Ndërsa, muajin e kaluar, NBA bëri të ditur se është në bisedime
me kompaninë Walt Disney për t’i zhvilluar të gjitha ndeshjet dhe stërvitjet e
mbetura në palestrën e Disney World në Florida, ku edhe të gjithë lojtarët dhe
stafi do të strehoheshin në të njëjtin hotel. /Gazeta Express/