Drejtuesit e Premierligës e kanë pranuar se teknologjia VAR (Video Assistant Referee) bëri gabim në akordimin e një penalltie gjatë ndeshjes mes Brightonit dhe Evertonit muajin e kaluar.

Mbrojtësi i Evertonit, Michael Keane, e kishte shkelur këmbën
e sulmuesit të Brightonit, Aaron Connolly, brenda zonës së penalltisë dhe
gjyqtari i ndeshjes, Andy Madley, kishte vlerësuar se ndërhyrja ishte e
rregullt, transmeton Gazeta Express.

Megjithatë, VAR-i ndërhyri dhe ia dha një penallti skuadrës
së Graham Potter, duke e bërë Evertonin skuadrën e parë që pësoi penallti
shkaku i përdorimit të teknologjisë VAR.

Sipas të përditshmes britanike, DailyMail, zyrtarët e
Premierligës ishin të vetëdijshëm pas ndeshjes se penalltia s’duhej të ishte
akorduar dhe se ishte dashur të mbetej legjitim vendimi i gjyqtarit kryesor në
fushë.

Kjo veçanërisht e zemëroi trajnerin e Evertonit, Marco
Silvan, pasi që skuadra e tij pësoi disfatë me rezultat 3:2. Penalltia e shënuar
nga Neil Maupay e kishte barazuar rezultatin për Brightonin dhjetë minuta para
fundit të ndeshjes.

Ende nuk dihet se a i kanë shkruar letër për t’ia sqaruar
gabimin zyrtarët e Premierligës drejtuesve të Evertonit.

Skuadra e Marco Silvas tani radhitet në pozitën e 17-të në
tabelën e Premierligës dhe është vetëm tre pikë para zonës së rrezikut për të rënë
në Championship, nivelin e dytë të futbollit në Angli.  /Gazeta Express/