Manchester United thuhet se do të ofrojë 105 milionë sterlina për sulmuesin e Eintracht Frankfurt dhe Francës, Randal Kolo Muani. Erik ten Hag do të përpiqet të forcojë skuadrën e tij gjatë verës, ndërsa synon të ndërtojë një ekip në gjendje të luftojë për titullin në Premier League sezonin e ardhshëm.

Anthony Martial pritet të largohet pasi ai hyn në 12 muajt e fundit të kontratës së tij. Dhe zëvendësimi i tij mund të vijë në formën e francezit Kolo Muani, 24 vjeç.

Sipas Bild, Frankfurt mund të lejojë që sulmuesi të largohet nëse ata marrin një ofertë prej 90 milionë sterlinash. Paris Saint-Germain është gjithashtu i interesuar për të sjellë yllin e Kupës së Botës në fund të sezonit.

Megjithatë, Manchester United kuptohet se po përgatit ofertën e parë zyrtare në një përpjekje për ta larguar atë nga skuadra e Bundesliga-s. Kolo Muani iu bashkua Frankfurtit me kosto zero verën e kaluar pasi kontrata e tij me Nantes skadoi.

Ai po shkëlqen në Gjermani, duke kontribuar me 16 gola dhe 14 asiste në 34 ndeshje të luajtura në të gjitha kompeticionet. Forma e mirë e Kolo Muanit i siguroi atij një grumbullim të papritur në skuadrën e Francës në Kupën e Botës.

Ai më pas shënoi në fitoren në gjysmëfinale 2-0 ndaj Marokut, përpara se t’i afrohej golit të fitores në finale e madhe, por që iu mohua nga një pritje e jashtëzakonshme e portierit argjentinas Emi Martinez.

Muani ka një kontratë deri në vitin 2027, që do të thotë se Frankfurt ka një pozicion të fortë kur bëhet fjalë për negocimin e një tarife. Por kjo mund të mos e ndalojë Manchester United-in, që kërkon të mposhtë PSG-në.