Erik ten Hag kritikoi një gazetar që nuk bëri kërkimet e tyre në lidhje me largimin e hershëm të Cristiano Ronaldos kundër Rayo Vallecano të dielën e kaluar. Sulmuesi i Manchester United luajti 45 minutat e para të para-sezonit në pjesën e parë të lojës në Old Trafford dhe më pas u largua nga Ten Hag, i cili më parë kishte sugjeruar se sulmuesi nuk ishte ende plotësisht në formë.

Pasi u zëvendësua nga Amad, i cili shënoi golin e vetëm të ndeshjes për United vetëm tre minuta pasi hyri në lojë, Ronaldo u largua nga stadiumi me dhjetë minuta për të luajtur. Atij iu bashkua Diogo Dalot dhe një numër lojtarësh të tjerë të United që nuk ishin në skuadrën e ditës së ndeshjes.

Duke marrë pjesë në konferencën e tij për shtyp para ndeshjes për hapjen e Premier League kundër Brighton, Ten Hag u pyet për veprimet e sulmuesit gjatë fundjavës së kaluar pasi ai i quajti veprimet e grupit si “të papranueshme” përmes një media holandeze në fillim të kësaj jave.

Megjithatë, menaxheri nuk ishte i kënaqur me fokusin në numrin 7 të United, pasi ai ishte një nga të shumtët që e bëri këtë. “Kishte shumë lojtarë që u larguan (herë), por në qendër të vëmendjes është Cristiano dhe kjo nuk është e drejtë.

“Kështu që unë mendoj se (ju duhet) të bëni kërkimin tuaj dhe të kuptoni se shumë lojtarë janë larguar. “Kjo është ajo që thashë.” Kur më pas u pyet për sulmuesin në një kuptim më të gjerë, Ten Hag ishte plot lavdërime.

“Jam shumë i lumtur, të kam thënë edhe më parë. “Kemi planifikuar për sezonin, kemi një sulmues të mirë. “Jam shumë i lumtur që ai është këtu, ai është në skuadër dhe ne i përmbahemi planit”.

Me Anthony Martial jashtë ndeshjes hapëse me një dëmtim të lehtë në kërthizë, është e mundur që Ronaldo ta fillojë lojën pavarësisht se ka humbur pjesën më të madhe të para-sezonit të United.

Më parë ishte raportuar si e pamundur me francezin që të shënonte tre herë dhe të bënte përshtypje gjatë turneut. Kur u pyet për mundësinë, Ten Hag u përgjigj me një përgjigje mjaft tipike të prerë – “Do të shohim të dielën,” tha ai me një buzëqeshje të turpshme më pas.