Një palë atlete të dizenjuara dhe të veshura nga reperi Kanye West që po dalin në ankand janë më të vlefshmet për t’u shfaqur në treg, thotë shtëpia e ankandit që i shet ato, shkruan BBC, transmeton lajmi.net.

Atletet Nike Air Yeezy 1 kanë një vlerësim prej 1 milion dollarë (726,000 £). West i mbathi atletet për herë të parë gjatë performancës në Grammy më 2008.

Ato tani po shiten nga koleksionisti i këpucëve Ryan Chang, përmes shtëpisë së ankandeve Sotheby’s dhe do të shfaqen në Hong Kong nga e premtja.

Në vitet e fundit, atletet kanë fituar të njëjtin status të mbledhur si vera ose stoli. Sotheby’s, një shtëpi globale e ankandeve, mbajti shitjen e saj të parë ndonjëherë kushtuar atleteve më 2019.

Brahm Wachter, kreu i veshjeve të rrugës dhe koleksioneve moderne në Sotheby, tha në një deklaratë se këpucët ishin “kritike për zhvillimin e ekskluzivitetit Yeezy, e cila u bë një nga markat më të rëndësishme të atleteve dhe stilit të jetës në histori”.

Atletet janë me madhësi 12 SHBA, ose UK 11, madhësia e këpucëve të West.

Vlerësimi me shtatë shifra për Yeezys tejkalon çmimin rekord të mëparshëm të shitjes për atlete, një palë Nike Air Jordan 1s e vitit 1985, të cilat u shitën nga Christie vitin e kaluar për 615,000 dollarë (446,000).

Sidoqoftë, nuk ka të dhëna për këpucët që janë blerë privatisht.

Besohet se atletet më të shtrenjta të krijuara ndonjëherë janë projektuar nga Bicion dhe Mache Custom Kicks më 2016. Këpucët, të cilat janë zbukuruar me diamante dhe safirë, janë vlerësuar në 4 milionë dollarë. /Lajmi.net/