Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) ka njoftuar ndryshime t mdha n sistemin e votimit t Eurovision Song Contest 2023. Detajet u bn me dije prmes nj deklarate pr shtyp pasi formati i ri i votimit u miratua nga Grupi i Referencs s Konkursit gjat dits s sotme.

Ndryshimet:

Votat e shikuesve do t vendosin pr vendet q kualifikohen n gjysmfinale.

Shikuesit n vendet jo-pjesmarrse do t mund t votojn n internet.

Votat e juris do t kombinohen me votat e audiencs globale pr t vendosur rezultatin prfundimtar.

Vitin e ardhshm, vendet q kualifikohen n gjysmfinale do t vendosen vetm n baz t votave t dhna nga shikuesit, n vend t nj kombinimi t nj jurie dhe votimit publik si ka ndodhur q nga viti 2009.

Jurit profesionale t industris s muziks do t mbeten pr finalen e madhe, por kontrolli i plot se kush do t kaloj gjysmfinalen i sht dorzuar publikut shikues. Dhe, pr her t par ndonjher, shikuesit nga vendet jo-pjesmarrse do t mund t votojn edhe pr kngt e tyre t preferuara.

Ata q shikojn n pjesn tjetr t bots do t mund t votojn nprmjet nj platforme t sigurt n internet duke prdorur nj kart kreditidhe votat e tyre, pasi t mblidhen s bashku, do t konvertohen n pik q do t ken t njjtn pesh si nj vend pjesmarrs n si n gjysmfinale ashtu edhe n finale.

Audienca n t gjitha vendet pjesmarrse do t jet ende n gjendje t votoj me SMS, telefon ose nprmjet aplikacionit t Eurovision Song Contest.