Mesa duket, edhe Chelsea eshte fokusuar pas Benjamin Šeško. Zbulojmë se Elvis Bashanovic, agjenti i sulmuesit te talentuar 19-vjeçar të RB Salzburg dhe kombëtares sllovene, është takuar dje me presidentin amerikan dhe pronarin e Chelsea, Todd Boehly, i cili aktualisht është edhe drejtor sportiv i klubit. .

Javën e kaluar, Benjamin Sesko e gjeti veten në qendër të thashethemeve gjithmonë të larmishme të transferimeve në botën e futbollit. Shumë klube evropiane kanë shfaqur interes për të.

Ai që vjen nga Manchester United sigurisht që ka sjellë më shumë publicitet dhe këtë e kanë konfirmuar edhe disa prej burimeve më të rëndësishme të futbollit. Veç kësaj, sulmuesi 19-vjeçar slloven i nxiti thashethemet me një paraqitje të shkëlqyer në një ndeshje miqësore kundër Liverpool-it, të urryer nga tifozët e Manchester United, ku shënoi golin e vetëm të ndeshjes dhe shkëlqeu me disa veprime të tjera.

Tani një qendër e re e vëmendjes po vjen nga ishulli për ta ndriçuar atë. Me gjithë seriozitetin, ata padyshim që e hoqën një kafshatë nga Šešek te Chelsea. Si të interpretohet ndryshe takimi mes agjentit të Sheshekut, Elvis Bashanovic dhe pronarit të Chelseat, Todd Boehly, i cili u zhvillua dje.

Bashanovic nuk ka dashur ta konfirmojë takimin, por sipas informacioneve tona ai patjetër që dje ka pasur një takim me miliarderin amerikan në krye të Chelseat. Se ka qenë në një udhëtim pune e ka bërë të ditur vetë ai përmes postimeve në rrjetet sociale.

Nuk e dimë se për çfarë ranë dakord, por nuk është sekret për kë e kishin fjalën. Ndaj takimi me shumë mundësi do të vazhdojë edhe në ditët në vijim. RB Salzburg do të ketë fjalën e fundit për të vendosur për të ardhmen e sulmuesit. Verën e kaluar ata nënshkruan një kontratë afatgjatë me të deri në vitin 2026.

Sinjalet që vijnë nga Salzburgu janë negative për shitjen e Seskos, që po ashtu pritet te jete pasuesi i të riut Karim Adeyemi, i cili ishte golashënuesi më i mirë i skuadrës dhe u transferua te Borussia Dortmund për 30 milionë euro.

Ka pasur edhe raportime se Salzburgu do të ishte i gatshëm ta shesë atë për 30, 40, 50 dhe madje 60 milionë euro, por me shumë mundësi asnjë klub nuk është gati të paguajë shifrat e fundit për Sesko.

Chelsea ka shpenzuar tashmë 94 milionë euro në këtë afat kalimtar, 56 për anësorin Raheem Sterling dhe 38 për mbrojtësin e Napolit, Kalidou Koulibaly, por me siguri do të vazhdojë të forcohet.

Fakti që ai pret përforcime të reja u deklarua publikisht pak ditë më parë nga trajneri i tij Thomas Tuchel, i cili këmbënguli se diferenca me Manchester City dhe Liverpool është aktualisht shumë e madhe, ndaj i duhen forca të reja. Chelsea, e cila ishte kampione e Evropës një vit më parë, përfundoi në vendin e tretë në Premier Ligën angleze sezonin e kaluar.

Londinezët kanë nevojë dëshpërimisht për një sulmues. Në verë, ata ishin pa Romelu Lukakun, i cili u kthye te Inter, kështu që Tuchel aktualisht ka vetëm tre sulmues klasikë në dispozicion. Gjermani Tim Werner, i cili po kalon një sezon shumë të keq, belgu Michy Batshuayi, i cili sezonin e kaluar u huazua te Besiktas dhe i riu, 20-vjeçari shqiptar Armand Broja, i cili deri më tani ka luajtur katër minuta për Chelsean.

Vërtet, jeta dhe futbolli në përgjithësi, befasojnë, por pas 39 paraqitjeve dhe 12 golave ​​me fanellën e Salzburgut, në moshën 19-vjeçare, Šeško ndoshta nuk është ende mjaftueshëm i pjekur për të luajtur rolin e liderit në sulmin e njërit prej klubeve më të forta të futbollit në botë.