Chelsea është finalistja e parë e Carabao Cup, Kupa e Ligës angleze.

Formacioni i Thomas Tuchel, pas suksesit 2-0 të marrë në shtëpi në gjysmëfinalen e parë, ka mundur 1-0 Tottenham e Antonio Conte-s në ndeshjen e kthimit.

Vendimtar për Blues ka qenë një gol i Rudiger në minutën e 18-të të pjesës së parë, ndërsa në pjesën e dytë VAR ka anuluar një gol të Harry Kane.

Tani, londinezët do të presin në finale fitueses mes Arsenal-it dhe Liverpool-it.