Trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta u detyrua të frenojë Granit Xhakën pasi portieri Aaron Ramsdale u pa të shkelmohej nga një tifoz i Spurs. Trajneri i Topçinjve u pa duke mbajtur prapa mesfushorin pas një grindjeje që pa një tifoz të kërcente mbi reklamat dhe goditi portierin anglez pas fitores 2-0 të skuadrës së tij në stadiumin Tottenham Hotspur.

Duke folur pas ndeshjes, Ramsdale tha për Sky Sports: “Tifozët e Spurs më thane shume gjera gjatë lojës. Unë po ia ktheja disa. Doja t’i pershendesja si sportist, por një tifoz u përpoq të më jepte një grusht të vogël në shpinë. .

“Është një mekat pasi është vetëm një lojë futbolli në fund të ditës. Të dy grupet e lojtarëve u përpoqën të më largonin, por fatmirësisht nuk ndodhi asgjë shumë drastike. Është një shije e thartë, por jam i sigurt se do ta shijojmë kur të kthehemi në dhomën e zhveshjes.”

Ndeshja pa një gabim nga portieri i Spurs, Hugo Lloris, vetëm 14 minuta përpara se Odegaard të shenonte te dytin. Pjesa e dytë pa Aaron Ramsdale të përballet me shtatë goditje, por shumë për zhgënjimin e Spurs ai arriti t’i mbajë të gjitha jashtë para se të shpallej lojtar i ndeshjes.

Arteta 👀 Xhaka 😂

Thank you Gunners! pic.twitter.com/CcH8U3qbiB

— YACOPER (@YACOPER) January 15, 2023

ARTETA VRAPON DHE KTHEN XHAKA – VIDEO

Pinpointing the exact moment Mikel Arteta realised that Granit Xhaka needed stopping pic.twitter.com/nAH7Z4UQnY

— Sam Dean (@SamJDean) January 15, 2023