Chelsea ka arritur një marrëveshje për të nënshkruar me mesfushorin adoleshent Carney Chukwuemeka nga Aston Villa, kanë konfirmuar klubet. Villa konfirmoi të martën në mbrëmje se 18-vjeçarit i ishte dhënë leja për të udhëtuar në Londër për të diskutuar kushtet personale dhe për t’iu nënshtruar testeve mjekësore përpara një transferimi të përhershëm.

The Athletic raportoi muajin e kaluar se Chukwuemeka – një produkt i akademisë së lulëzuar të Aston Villas Bodymoor Heath dhe fitues i Kampionatit Evropian U-19 me Anglinë këtë verë – po ndiqej nga Barcelona dhe AC Milan. Sipas medieve angleze, do te blihet per 24 mlne euro.

Aston Villa and Chelsea can confirm that the clubs have reached an agreement for the permanent transfer of Carney Chukwuemeka.

The 18-year-old has been given permission to travel to London to discuss both personal terms and undergo a medical.

— Chelsea FC (@ChelseaFC) August 2, 2022

Klube të tjera në Itali dhe Gjermani po monitoronin situatën dhe ndërkohë që kishte shumë interes edhe në Angli, Chelsea duket se ka fituar garën për nënshkrimin e tij.

Villa ishte përpjekur të zgjaste kontratën e tij që nga tetori, pasi e bëri të qartë se mesfushori sulmues do të luante një rol të madh në të ardhmen e tyre, dhe kuptohet se kishte kërkuar një tarifë të konsiderueshme nëse ai do të largohej në këtë dritare.

Chukwuemeka iu bashkua akademisë së Villa nga Northampton Town në 2016 dhe bëri debutimin e tij për të moshuarit kundër Tottenham në maj 2021. I riu bëri 11 paraqitje në Premier League në sezonin 2021-22.