Gjatë konferencës ndërkombëtare SuperReturn, presidenti i Chelsea, Todd Boehly foli për situatën ekonomike të Chelsea, me një vështrim global në botën e futbollit: “Fair-play financiar ka filluar të ndihet dhe kjo do të kufizojë aftësinë për të blerë lojtarë. UEFA do të vazhdojë ta marrë seriozisht.

Më shumë ekspozim do të thotë gjoba dhe skualifikim nga garat sportive. Ne mendojmë se gjurma globale e sportit është vërtet e pazhvilluar. Ka katër miliardë tifozë në futbollin evropian. Ka 170 milionë tifozë të NFL. Futbolli i klubeve merr një pjesë të parave të medias NFL.

Nëse shikoni LeBron James, për shembull, ai ka një biznes të tërë dhe një ekip të tërë të përkushtuar për atë që është me fushën. nuk ka të bëjë me të. Unë mendoj se ka një mundësi për të kapni disa nga ai mentalitet amerikan në sportet angleze dhe zhvilloni ato realisht.”

Por megjithate, Chelsea synon Raheem Sterling për sezonin e ri. Sipas asaj që ka mbledhur Sky Sports, sulmuesi anglez mund të jetë goditja e parë e madhe e pronarit të ri Todd Boehly, qe sigurisht do te largoje Romelu Lukakun.

Thomas Tuchel është shumë mirënjohës për sulmuesin, kontrata e te cilti do të skadojë me Manchester City në vitin 2023. Megjithatë, nuk ka zbritje, sepse kampioni i Anglise është gati të kërkojë 60 milionë euro.