Tottenham ka bërë një hap mbrapa në garën për të siguruar një vend në edicionin e ardhshëm të Champions League, pse ka barazuar 3-3 kundër Southampton të vendit të fundit në javën e 28 të Premier League.

Ndeshja ka nisur keq për skuadrën londineze që ka humbur një lojtar të rëndësishëm të ekipit. Richarlison, në fakt, është larguar nga fusha me lot në sy për shkak të dëmtimi pas vetëm pesë minutash.

Richarlison was in tears after coming off injured 😢 pic.twitter.com/KcW75xAv2y

— GOAL (@goal) March 18, 2023

Frikë për Bednarek, lojtarin e Southampton, i cili ka pësuar një dëmtim në minutën e 34-t dhe është dërguar me shpejtësi në spital me brinjë të thyera.

Megjithatë, fundi i 45 minutave të para ka qenë më i bukur për miqtë, të cilët kanë arritur të gjejnë golin e avantazhit me Porro. Spanjolli 23-vjeçar ka marrë një asist të bukur nga Son dhe tundur rrjetën me një goditje të fuqishme.

SOUTHAMPTON-TOTTENHAM – GOLI I PORRO – VIDEO

Edhe pjesa e dytë ka nisur keq për ekipin e Conte-s, me Southampton që ka arritur të gjejë golin e barazimit në minutën e 46-të me sulmuesin Che Adams.

SOUTHAMPTON-TOTTENHAM GOLI I ADAMS

Megjithatë, londinezët janë kthyer në avantazh në minutën e 65-të me një gol me kokë të Harry Kane dhe kanë realizuar edhe të tretin në të 75-ën me Ivan Perisic.

SOUTHAMPTON-TOTTENHAM GOLI I KANE – VIDEO

SOUTHAMPTON-TOTTENHAM GOLI I PERISIC – VIDEO

Gjithsesi, vendasit nuk janë dorëzuar dhe në minutën e 77-të kanë ngushtuar diferencat në 3-2 me një gol të realizuar nga ish-ylli i Arsenal-it Theo Walcott.

SOUTHAMPTON-TOTTENHAM – GOLI I WALCOTT – VIDEO

SOUTHAMPTON-TOTTENHAM – 3-3 – VIDEO

Kur dukej se Spurs do të largoheshin në shtëpi me tri pikët, arbitri ka akorduar një penallti për vendasit pas ndërhyrjes së VAR. Te pika e bardhë është paraqitur Ward-Prose, i cili nuk ka gabuar