Transmetuesi belg VRT, ka zbuluar shtat artistt q do t konkurrojn pr t prfaqsuar vendin n Eurovision 2023, q do t mbahet n Maj n Liverpool.

Mes artistve t njohur q do t konkurrojn m 14 janar n Paleis 12, sht dhe Gala Dragot, vajza e Robert Aliajt.

Lajmi n faqen e festivalit evropian shoqrohet edhe me nj prezantim t shkurtr t artistes shqiptare.

17-vjearja Gala Dragot sht artistja n Eurosong 2023.

Dy vjet m par ajo fitoi The voice kids dhe publikoi kngn e saj t par Infektive. Gala vjen nga nj familje artistsh.

Babai i saj Robert Aliaj Dragot sht nj nga figurat m t spikatura t bots s showbiz-it shqiptar dhe nj artist bashkkohor. T dy prindrit e saj e kan inkurajuar gjithmon q t frymzohet nga forma t ndryshme t artit. sht nxnse n gjimnazin e Arteve, luan piano, pikturon dhe ka pasion filmin.

Gala Dragot plqen t imitoj artist si Massive Attack, Bjrk, David Boie dhe Rosala. Por ajo ka nj dashuri t madhe edhe pr kompozitort klasik si Ravel, Chopin dhe Rachmaninoff, shkruhet n faqen e Eurosong.

Secili artist do t prezantoj dy kng sipas dshirs s tij.

Artisti q do t performoj prfundimisht n Eurovision Song Contest, do t zbulohet gjat nj shfaqjeje t madhe live, pasi shikuesit dhe nj juri profesionale vendosin se kush do t prfaqsoj Belgjikn.