Everton ende dëshiron të nënshkruajë me sulmuesin e Chelseat, Armando Broja këtë verë, thotë gazetari i Daily Express, Ryan Taylor. Megjithatë, Taylor ka thënë gjithashtu për GIVEMESPORT se klubi i Londrës perëndimore nuk dëshiron ta shesë 20-vjeçarin.

Sipas The Athletic, Everton ka një interes për Broja dhe dëshiron ta sjellë shqiptarin në Goodison Park në formë huazimi. Në fillim të korrikut, MailOnline kishte raportuar se Toffees ishin të prirur për Broja dhe sugjeroi se ai mund të kushtonte 30 milion £ në këtë dritare transferimi.

Gjërat përfundimisht u qetësuan, por duket se Everton është ende shumë i interesuar për nënshkrimin e të diplomuarit në akademinë e Chelsea. Ishte Frank Lampard ai që i dha atij debutimin e tij në Premier League kur ai ishte ende trajner i Chelsea, duke e larguar atë nga pankina në një fitore 4-0 kundër Everton në vitin 2020.

Çfarë ka thënë Taylor për Broja dhe Everton? Taylor thotë se Everton është ende në sy Broja, por Chelsea po kërkon ta mbajë atë për momentin. Duke folur për GMS, gazetari i Daily Express tha: “Real Madrid bëri një hetim, Newcastle dhe Everton mbeten të interesuar, por për momentin, Chelsea po bllokon largimin e tij.

“Ne pamë që ata morën një ofertë të konsiderueshme nga West Ham për të, 30 milionë funte, kjo është një tarifë e mirë. Por ata nuk duan të shesin. Kjo është arsyeja pse West Ham kaloi te Gianluca Scamacca”.

A mund ta bindë Everton Chelsean që të lërë Broja të largohet? Nuk është e vështirë të shihet pse Lampard dhe Thomas Tuchel duan Broja në skuadrën e tyre. Ai tregoi shumë premtime gjatë huazimit të tij në Southampton sezonin e kaluar.

“Më lejoni t’ju them, ky djalë është klinik,” tha ish-sulmuesi i Newcastle United, Alan Shearer për Premier League Productions gjatë sezonit 2021/22. “Goli i tij kundër Brentford e bëri atë lojtarin më të ri në historinë e Premierligës që shënon në secilin prej katër starteve të tij të para në shtëpi. “Si sulmues, gjithçka ka të bëjë me marrjen e rasteve dhe shënimin e golave, kështu që statistikat si kjo më tregojnë se ai mund të lulëzojë në Premier League”.