Ashtu si shumica e lojtarëve në fund të kontratës së tyre qershorin e ardhshëm, Antonio Rüdiger është një njeri shumë i lakmuar.

Me një kontratë qiraje që përfundon në fund të sezonit me Chelsean, ku ai luan që nga korriku 2017 dhe ardhja e tij nga Roma, mbrojtësi gjerman është veçanërisht në zemër të një beteje mes Paris Saint-Germain dhe Real Madrid. Ndërsa Bayern Munich ka ndaluar prej kohësh.

Dy skuadrat, të cilat së shpejti do të përballen me njëra-tjetrën në fazën eliminatore të Champions League, janë në konflikt edhe për një dosje të nxehtë në afatin e merkatos.

Nga muaji nëntor, u njoftua se klubi nga kryeqyteti francez kishte nisur negociatat me agjentin e mbrojtësit të ashpër 28-vjeçar, autor i 27 paraqitjeve (2 gola, 4 asist) në të gjitha garat këtë sezon me Chelsean.

Nga ana e tyre, mediat spanjolle kanë pohuar prej kohësh se  gjermani ka qenë prioriteti i Blancos për të forcuar sektorin e tij mbrojtës, përpara se të thonë se pista mund të jetë braktisur. Por nuk është kështu, sepse beteja vazhdon në prapaskenë, madje orët e fundit është shënuar një moment historik.

Sipas burimeve franceze, Paris Saint-Germain dhe Real Madrid kanë bërë oferta për Antonio Rüdiger. Propozimi parizian është i thjeshtë: një pagë neto vjetore prej 7 milionë eurosh.

Ajo e Merenges nuk është filtruar, por e dimë megjithatë se është më e ulët se oferta e drejtuesve të PSG-së.

Nëse dikush mbështetet në ofertat e ndryshme, drejtori sportiv Leonardo dhe ekipet e tij janë pra një hap përpara Real Madridit. Por nuk janë të gjitha lajmet e mira për nënkampionët e Francës.

Ndërsa është pothuajse e konfirmuar largimi i tij këtë verë, ish-qendërmbrojtësi i Romës tashmë ka një preferencë për momentin dhe sipas informacioneve është Real Madridi!

Antonio Rüdiger do të dëgjojë zemrën e tij dhe do të bashkohet me Madridin ku do të prekë më pak se në Paris? Apo do t’i nënshtrohet sirenave pariziane?