Mesfushori i Manchester United, Christian Eriksen ka dhënë një intervistë për mikrofonat e Daily Mail. Këto janë fjalët e tij për ekipin e tij të ri: “Edhe kur isha te Spurs, fola me çdo trajner që ka qenë këtu në Manchester United për të parë se si ishte situata.

Por unë isha te Spurs në atë kohë dhe me të vërtetë nuk munda te shoh veten duke luajtur në një ekip tjetër anglez. Unë shkova jashtë vendit dhe shkova në Inter. Nuk kishte negociata por ata folën për këtë.

Për mua nuk ishte koha e duhur, kam qenë në Spurs për një kohë të gjatë dhe doja të provoja diçka jashtë vendit: kështu që shkova në Inter dhe u argëtova shumë atje. Por më pas, padyshim që diçka ndodhi në verë që ndryshoi pak rrugën e karrierës që kisha në mendje: të qenit këtu është diçka që nuk e mendoja se mund të ndodhte një vit më parë.

Rikthimi në Tottenham? Ishte thjesht një bisedë e vogël, ata kurrë nuk erdhën me asgjë, kështu që nuk ishte për mua të kthehesha në Tottenham në atë kohë: Manchester United erdhi shumë herët, shumë pozitivisht dhe unë pata biseda të mira. Ishte shumë pozitive që nga telefonatat e para dhe klubi u ndje sikur më donte mua.

Unë isha në Brentford sezonin e kaluar, ishte e re për mua, por shkoi mirë, u argëtova shumë, por të shkosh në Mançester është ndryshe, për bazën e tifozëve dhe klubin, është më i madhi. Është një klub historik dhe i veçantë, të luash me fanellën vendase këtu në Old Trafford është e veçantë.

Ndjehem mire. Unë jam gjithmonë shumë i lumtur kur mbaron sezoni para-sezonal dhe fillon sezoni dhe atëherë e dini se kushtet tuaja janë aty ku shpresoni se duhet të jenë.

Ka shkuar mirë, jam pritur mirë nga grupi dhe po gjej minutat e mia. Unë me të vërtetë po përpiqem të futem sa më shpejt në ekipin e parë. Nuk e di nëse është një energji e re në klub, por është një energji e mirë.

Unë kam qenë këtu për pak më shumë se një javë, ka djem të mirë dhe është një atmosferë pozitive. Me një menaxher të ri ka fillime të reja, gjithmonë një atmosferë ndryshe: por nuk e kam përjetuar me Ole, kështu që nuk e di se si ishte. Por për momentin ndihet mirë”.