Deri ne fund, pa pushim. Pas muajsh thashetheme, diskutimesh dhe spekulimesh, saga e transferimit rreth Erling Haaland më në fund mori fund pasditen e së martës në orën 16:28. Siç njoftoi BVB në një njoftim zyrtar, është arritur një marrëveshje me Manchester Cityn që norvegjezi të transferohet më 1 korrik 2022.

Ndryshimi në vetvete nuk është vërtet befasues dhe tashmë është treguar në ditët e fundit. Megjithatë, shumë më emocionuese është pyetja se sa do të mbledhë BVB për Haaland. Muajt ​​e fundit është thënë vazhdimisht se klauzola e lirimit duhet të jetë nga 75 deri në 90 milionë euro.

Megjithatë, sipas raporteve të fundit, Man City do të paguajë “vetëm” 60 milionë euro. Mesa duket kjo shumë nuk i shkon tërësisht Dortmundit. Në njoftimin, klubi komentoi efektet financiare të ndryshimit si më poshtë:

“Me realizimin e kësaj marrëveshjeje transferimi, menaxhmenti pret një efekt pozitiv në shifrat kryesore të fitimeve (EBITDA, EBIT) për periudhën financiare 2022/2023. vit me magnitudë rreth 35.0 milionë – 40.0 milionë euro”.

Në gjuhë të thjeshtë, kjo do të thotë: BVB mbledh një maksimum prej 40 milionë eurosh nga tarifa e Haaland. Shuma e mbetur thuhet se do t’i shkojë RB Salzburgut, i cili duket se ka siguruar një përqindje të aksioneve në një rishitje të ndërkombëtarit norvegjez kur ai iu bashkua Dortmundit në dimrin e 2020.