Chelsea i dha fund drejtimit “rus” të Roman Abramovich, duke njoftuar se krahu i djathtë i tij i besueshëm Marina Granovskaia – e cila ka qenë te blute për gati 20 vjet – po largohet gjithashtu nga klubi londinez. Në fakt janë bërë të ditur anëtarët e rinj të bordit drejtues dhe ndryshime të tjera drejtuese.

“Si kujdestarë të Chelseat, ne tani fillojmë të zbatojmë vizionin dhe planin tonë afatgjatë për klubin, duke krijuar një përvojë të mahnitshme për tifozët e tij pasionantë dhe besnikë dhe duke vazhduar të përpiqemi për vlerësimet më të larta me historinë shumë të dekoruar të Chelsea – tha Todd Boehly , pronar i ri i Chelsea. –

Duke punuar së bashku, krah për krah, ne jemi të vendosur fort për të fituar, si brenda dhe jashtë fushës. Për ne, kjo përpjekje ka filluar. Ndërsa fillon epoka e re e pronësisë së Boehly-Clearlake, ne jemi të emocionuar për të ndërtuar një organizatë lige dhe për të rritur Chelsea si një platformë globale” thanë bashkëpronarët e Chelsea FC Behdad Eghbali dhe José E. Feliciano dhe bashkëthemeluesit dhe partneri menaxhues. të Clearlake Capital. -.

Ne mezi presim të mbështesim Thomas Tuchel, Emma Hayes dhe ekipet e tyre dhe do të ofrojmë mbështetje proaktive dhe të palëkundur për t’i bërë krenarë fansat dhe partnerët tanë.”

Boehly u emërua kryetar i bordit me efekt të menjëhershëm. Anëtarë të tjerë të konfirmuar të bordit të Chelsea përfshijnë: Behdad Eghbali dhe José E. Feliciano, bashkëpronarë të Chelsea, dhe bashkëthemelues dhe partnerë menaxhues të Clearlake Capital

Mark Walter, bashkëpronar i Chelsea, bashkëthemelues dhe CEO i Guggenheim Partners, pronar i Los Angeles Dodgers, Los Angeles Lakers dhe Los Angeles Sparks. Hansjörg Wyss, bashkëpronar i Chelsea, themelues i Fondacionit Wyss

Jonathan Goldstein, bashkëpronar i Chelsea, bashkëthemelues dhe CEO i Cain International. Barbara Charone, drejtoreshë dhe bashkëthemeluese e MBC PR

Lord Daniel Finkelstein OBE, kolumnist dhe ish-drejtor ekzekutiv i The Times.

James Pade, partner dhe CEO i Clearlake Capital. Njoftimi – siç ishte parashikuar më herët – përfshin lamtumirën e Marina Granovskaia, menaxhere e Chelsea. Boehly do të shërbejë si drejtor i përkohshëm sportiv derisa klubi të emërojë një zëvendësues me kohë të plotë. Chelsea dhe Granovskaia kanë rënë dakord që krahu i djathtë i ish-patronit Abramovich do të mbetet në dispozicion të Boehly dhe klubit për kohëzgjatjen e afatit kalimtar aktual. “Falënderojmë Marinën për shërbimin e saj shumëvjeçar të shkëlqyer në klub dhe i urojmë të gjitha më të mirat në përpjekjet e saj të ardhshme”, shtoi Boehly.