Pep Guardiola, trajneri i Manchester City, foli për Erling Haaland dhe “hat-trick” e tij 54-minutësh në fitoren 3-0 kundër Wolverhampton të Julen Lopeteguit. “Numrat e Haaland janë të pabesueshëm”, – tha Guardiola për sulmuesin 22-vjeçar norvegjez, i cili ka shënuar 25 gola në 19 ndeshje të Premier League dhe ka mposhtur 12 “Këpucët e Arta” të kësaj lige, përfshirë katër të fundit.

Trajneri spanjoll zbuloi disa nga çelësat e suksesit të Haaland te Manchester City: “Ai jeton 24 orë për profesionin që bën, punën dhe pasionin e tij. Jeton 24 orë për atë që do. Haaland nuk ndryshon nëse gjërat shkojnë mirë apo keq, ai është i qëndrueshëm në këtë kuptim. Edhe pse disfatat e lëndojnë dhe kjo është pozitive”.

Lidhur me stilin e lojës së Haaland, trajneri spanjoll theksoi: “Ai nuk është lloji i lojtarit që do të luajë topin 10 metra jashtë zonës. Kjo nuk është aftësia e tij. Ai duhet të bëjë që topat t’i arrijnë sa më afër të jetë e mundur për shkak të lojtarëve fantastikë që e rrethojnë.

Ne i dimë cilësitë e tij. Lojtarët tanë e njohim mirë njëri-tjetrin. Ai nuk është një lojtar që e lë veten të bjerë, nuk mund të luajmë ‘9 fals’ me të. Duhet t’i përshtatni disa lëvizje me të. Dhe ne po bëjmë mjaft mirë”.

Guardiola bëri një ndryshim të vogël për ata që dyshonin te nënshkrimi i Haaland me City: “Më kujtohet kur humbëm ‘Community Shield’ kundër Liverpool-it dhe të gjithë debatin para premierës kundër West Ham nëse do të përshtatej me Premier League”.

Ajo që Guardiola e ka të qartë është se “kur Haaland shënon shumë gola është zgjidhja për këtë skuadër dhe kur nuk e bën është problemi. Kjo është gjëja e mrekullueshme e kësaj loje”.