Manchester City ka vuajtur, por në fund ia ka dalë të fitojë sot, në ndeshjen e javës së 22-të të Premier League. Mysafir në “Etihad” ka qenë Chelsea, që i ndjek “qytetarët” e Guardiolës në renditje. Megjithatë, blutë e Londrës nuk e kanë ngushtuar dot diferencën e pikëve me vendin e parë, sepse janë mundur 1-0.

El golazo de Kevin de Bruyne 😍#ManCity 1-0 #Chelsea #PL 🏴󠁧󠁢󠁥󠁮󠁧󠁿

pic.twitter.com/rCzLyWB3HJ

— Bauti (@Bau_Nickk) January 15, 2022

Fatin e kësaj supersfide tepër të luftuar e ka vendosur goli i belgut De Bruyne në minutën e 70-të. Një gol që vlen tri pikë tepër të çmuara për Manchestëer City, i cili konsolidon pozitat në kreun e renditjes. Për momentin, “qytetarët” kanë 56 pikë, 13 pikë më shumë se Chelsea. Një “arratisje” e konsiderueshme, që i jep qetësi Guardiolës dhe të tijve.

Vlen të theksohet një fakt. Kevin De Bruyne tani ka shënuar 5 gola kundër ish-klubit të tij, Chelsea në Premier League. Mesfushori e ka bërë këtë gjë më shumë se çdo lojtar tjetër kundër bluve të Londrës, pasi kishte luajtur më parë me ta në këtë kompeticion.

5 – Kevin De Bruyne has now scored five goals against former club Chelsea in the Premier League; the most by a player against the Blues after having previously played for them in the competition. Tormentor. pic.twitter.com/c8tFLNSQ8u

— OptaJoe (@OptaJoe) January 15, 2022