Me pesë golat që shënoi kundër Leipzig sonte, qendërsulmuesi i Mançester Sitit, Erling Haaland, ka arritur në 10 gola në këtë Ligë të Kampionëve, duke u ngjitur kështu në vendin e parë në tabelën e golashënuesve. Në rreth një orë sulmuesi norvegjez arriti dhe shkëputi fillimisht Mbappè dhe më pas Salah, me respektivisht 7 dhe 8 gola.

Paraqitja me 5 gola i jep mundesi qendërsulmuesit norvegjez të arrijë 32 golat e shënuar në Ligën e Kampionëve, duke vendosur rekordin për parakohshmërinë që ka mbërritur atje në vetëm 25 paraqitje. Mundi rekordin e mëparshëm të Ruud Van Nistelrooy, i cili kishte bërë 34 paraqitje.

Gjithashtu për sa i përket moshës (22 vjeç e 236 ditë), Haaland është i paprecedentë…. Kështu ka komentuar sulmuesi i Manchester Cityt, Erling Haaland për BT Sport suksesin 7-0 ndaj Leipzig-ut, i cili e pa atë si një protagonist të madh me 5 gola.

Këto janë deklaratat e tij të raportuara nga Uefa.com: “Është një mbrëmje e mrekullueshme. Jam shumë krenar që luaj në Champions League: E dua këtë kompeticion, të gjithë e dinë. Pesë gola, duke fituar 7-0 në këtë kompeticion: jam vërtet i lumtur.”

Mund të na tregoni për 5 golat? “Jam pak konfuz në kokën time, kështu që nuk i mbaj mend golat. Më kujtohet që gjuajta pa u menduar. Isha shumë i lodhur pas festimeve. Kemi punuar për presing në stërvitje dje. Sidomos në shtëpi, duhet të bëjmë presion, ne duhet të vrapojmë. Ne jemi shumë të mirë në marrjen e topit dhe ecjen përpara, veçanërisht kur De Bruyne arrin ta mbajë topin para tij, drejt portës.”