Erling Haaland vazhdon të shkruajë histori pasi ka shënuar pesë gola për Manchester City-n. Norvegjezi është bërë lojtari i dytë në histori që merr dy vlerësime 10/10 nga L’Equipe.

Haaland u bë lojtari i tretë në historinë e Champions League që shënon pesë gola në një ndeshje pasi Manchester City mposhti Leipzig 7-0. Rezultati bëri që City të sigurojë një fitore të përgjithshme 8-1 në përballjen e 1/8-ave.

Dhe Haaland tani është golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave i City-t në një sezon me 39 gola… edhe pse ka të paktën 14 ndeshje të tjera deri në fund. Por gjërat janë përmirësuar edhe më shumë për asin norvegjez këtë të mërkurë.

Kjo për shkak se ai mori nota të plota nga gazeta e famshme e ashpër L’Equipe. Prestigjiozja franceze e vlerësoi paraqitjen e Haaland të denjë për një vlerësim 10/10.

Dhe është vlerësimi i dytë në karrierën e tij pasi mori të njëjtin rezultat në fitoren 6-3 të City-t në Premier League ndaj Manchester United në tetor, kur ai shënoi një tregolësh. Haaland tani është vetëm lojtari i dytë në histori që merr dy 10 të plota nga L’Equipe.

Lojtari tjetër është Lionel Messi. Ylli i Paris Saint-Germain mori notat e tij të plota ndërsa luante për klubin e vjetër të Barcelona-s. E para erdhi në vitin 2012 kur ai shënoi pesë herë në një fitore 7-1 në Champions League ndaj Bayer Leverkusen. Dhe tjetra ishte në vitin 2010 kur ai shënoi katër në fitoren 4-1 të Barçës në çerekfinale kundër Arsenalit.