Në prill 2022, Jurgen Klopp hodhi stilolapsin në letër dhe zgjati marrëveshjen e tij me Liverpoolin deri në vitin 2026. Sezoni i kaluar ishte jashtëzakonisht i suksesshëm për Reds si brenda dhe në kontinent. Të çosh garen e ligës në ditën e fundit, të arrish në finale të Ligës së Kampionëve të UEFA-s, përveç fitimit të trofeve të FA Cup dhe League Cup, është një arritje qe nuk duhet harruar…

Liverpool luajti të gjitha ndeshjet e mundshme sezonin e kaluar dhe kjo me siguri po i dëmton lojtarët tani. Lodhja, ndoshta humbja e përqendrimit dhe faktori i moshës, të gjitha po ndikojnë te Reds tani. Ata duken si një hije e tyre nga sezoni i kaluar dhe Klopp është i vetmi që mund të marrë kontrollin dhe të menaxhojë fazën e tranzicionit tani.

Jürgen Klopp ka zbuluar se ai nënshkroi një kontratë të re me Liverpool sepse dëshiron të mbikëqyrë një rindërtim – por paralajmëroi tifozët se nuk do të ndodhë “brenda natës”. Klopp, 55 vjeç, ra dakord për një marrëveshje të re prillin e kaluar për të qëndruar në klub deri në vitin 2026.

Liverpool është në vendin e nëntë në tabelën e Premier dhe forma e tyre ka rënë pasi Klopp, i cili mori drejtimin në 2015, menaxhon një periudhë tranzicioni mes atyre që kanë qenë të suksesshëm në të kaluarën dhe janë në fund të karrierës së tyre, dhe talenteve te reja në klub.

Duke folur në podcastin e Michael Calvin për Football People, gjermani foli se sa e rëndësishme ishte për të që të ishte në krye kur klubi është në një fazë tranzicioni pasi vazhdimësia është diçka që mund të ndihmojë në dhënien e stabilitetit ndërsa klubi kalon nëpër një sërë ndryshimesh qofte edhe ne pronesine e re te mundshme…

“Është një sfidë, është një nga arsyet kryesore që kam nënshkruar kontratën e re sepse e dija se është e nevojshme dhe nuk do të ndodhe brenda natës. Por tranzicioni kërkon kohë nëse nuk ke para të pafundme, përndryshe mund të ndryshosh pak a shumë brenda natës, duke sjellë 10 lojtarë… Chelsea ka pronësi të re, askush nuk e di saktësisht se si mund të shpenzojë kaq shumë para…askujt nuk i pëlqen të flas për këtë”.

Klopp dhe stili i tij i menaxhimit varen shumë nga zhvillimi i lojtarëve nga e para dhe zhvillimi i tyre në interpretues të klasit botëror në vend që të blejë produktin e përfunduar. Megjithatë, në tranzicion, ky model i qasjes nuk do të korrë ndonjë përfitim të madh.