Dren Abazi sht nga 41 personazht e librit 41 Sekrete t autorit Ben Blushi. Artisti ka rrfyer pr Blushin nj episod t ndodhur n Tiran pak koh m par.

Ai shkruan se e ka takuar kngtarin n sheshin Sknderbej n Tiran ku do t mbante nj koncert i cili m pas sht shtyr pr shkak t faljes s Bajramit nga ana e besimtarve mysliman.

Shkrimi i Ben Blushit:

“Qllova n nj lokal n mesnat. N Tiran.

Ku je, Ben Blushi, tha Dren Abazi.

Kndo edhe pak pr mua dhe miqt e mi.

Shum von, tha Dreni, e mbyllm.

Nuk sht shum von, tani fillon nata, thash un.

sht ora 1 e nats, tha Dreni.

E po, un po pi dhe nj got, i thash.

Mbase takohemi nesr, tha Dreni.

Nse zgjohem hert, t bj nj zile dhe nj foto, i thash.

A pive shum dje, pyeti Dreni.

Ishim te sheshi Sknderbej, ishte full, tha Dreni.

Pati nj ngatrres, koncerti u shty nj jav.

Ne kishim njoftuar pr datn 28 prill dhe u b n 5 maj.

Last minute na njoftuan q koncerti shtyhet me urdhr t Kryeministris.

Po pun kishin me koncertin tnd?

Ngaq sheshi duhej t ishte gati pr faljen e Bajramit.

Po Bajrami ishte n datn 2 maj, i thash.

Po skena jon ishte shum e madhe dhe nuk do zhvendosej dot n koh pr t zbrazur sheshin.

Paske pasur konkurrenc, i thash.

Nuk e di pse sna njoftuan m hert, tha Dreni.

Kt vit, Bajrami do falej n Xhamin e Madhe, ngjitur me Parlamentin.

Ather, pse u faln n shesh, pyeti Dreni.

Sepse Xhamia e Madhe do inaugurohej nga Erdogani.

Pikrisht, thash un, meq Erdogani nuk erdhi, Xhamia nuk u inaugurua dhe myslimant u faln n sheshin Sknderbej.

Tani e kuptoj q koncertin ma paska anuluar Erdogani, tha Dreni.

E po, kshtu i bie, tha Dreni.

Her tjetr m fto mua n koncert, q t mos anulohet, thash un.

Po as ti sm ke ftuar n festat e tua n Dardh, tha Dreni.

Nga e di ti q kam br festa n Dardh, e pyeta.

Ma ka thn Ledio me Jonidn, tha Dreni, i kam miq.

Ou, Jonida na ka shptuar nj her n Dardh, i thash.

Pse, far ndodhi, pyeti Dreni.

Ne kishim marr nj dj shum t njohur, NU.

Nooo NU sht legendary, tha Dreni.

Po, por pas 5 kngve, ai nuk mundi t luaj m.

Na shptoi Jonida, ajo luajti pr ne dhe ishte fantastike, shum m mir se NU, thash un.

Jonida sht nj dj shum e mir, tha Dreni.

Po mua, a do m ftosh kur t bsh fest tjetr n Dardh?

Mos mi nxirr syt n foto, se i kam t skuqur nga mbrm.

Mos e trego at punn e katunarve” tha Dreni.