Frank Lampard u shkarkua nga Everton pas më pak se një viti në krye të skuadrës. Ish trajneri i Chelsea zëvendësoi Rafael Benitez janarin e kaluar, por nuk arriti të ndalojë rezulatet negative në klub. Një humbje zhgënjyese 2-0 ndaj rivalëve të rënies West Ham të shtunën rezultoi të ishte pika e fundit.

Everton po mendon seriozisht të kthehet te Marcelo Bielsa, me ish-trajnerin e Leeds United zgjedhjen e tyre të preferuar për të zëvendësuar Frank Lampard. Aksionari i shumicës së Toffees, Farhad Moshiri, shkarkoi Lampard në një telefonatë sot dhe klubi tani shpreson që Bielsa të mund të ringjallë humorin rreth Goodison Park në të njëjtën mënyrë që bëri me Leeds.

Trajneri argjentinas Bielsa, 67 vjeç, shpëtoi Leeds nga një mungesë 16-vjeçare në Premier League, duke bërë magjinë e tij për të rigjallëruar klubin dhe për ta çuar atë në promovim brenda dy sezoneve në krye. Ai më pas i udhëhoqi ata në vendin e nëntë në sezonin e tyre të parë që ishin kthyer në ligën më të mirë.Ai ka mbetur pa punë që nga shkurti i kaluar, megjithë një sërë ofertash të tjera, dhe mban statusin e ‘heroit’ në Elland Road dhe me ish-klubin e tij Newell’s Old Boys, të cilët e quajtën stadiumin e tyre me emrin e tij.

Stili i tij i futbollit me ritëm të lartë shihet si rruga përpara në një betejë të rënies që është kthyer në toksike për klubin. Bielsa do të kërkojë mbështetje në merkaton dhe rekrutime të reja futbollistesh ndërsa Everton lufton për mbijetesë.

Një strategji transferimi po shqyrtohet dhe Bielsa do të duhet të bindet përpara se të pranojë të marrë drejtimin dhe të kthehet në Premier League. Bielsa ka të ngjarë të shihet si një ardhje popullore nga mbështetësit e Toffees, duke pasur parasysh stilin e tij sulmues, i cili ka të ngjarë të fitojë mbi tifozët që kanë mbetur të frustruar nga fundi i ekipit të tyre këtë sezon.

Everton është vetëm dy pikë larg mbijeteses me vetëm 15 pikë nga 20 ndeshje në Premier League këtë sezon. Edhe pse Bielsa është zgjedhja numër 1 e Evertonit, ish-trajneri i Burnley-t, Sean Dyche, mbetet favoriti për të marrë drejtimin – pak përpara Bielsa-s. Menaxherët e tjerë në garë përfshijnë ish-sulmuesin Wayne Rooney si dhe ish-bosin David Moyes, të cilët janë gjithashtu në garë për rikthime të bujshme në Goodison Park.

Një tjetër ish-Toffee Duncan Ferguson është në mesin e të përmendurve, së bashku me ish-menaxherin Sam Allardyce, i cili e largoi klubin nga rrëzimi një herë më parë. Everton aktualisht ndodhet në vendin e 19-të në tabelën e Premierligës, duke barazuar pikët me skuadrën e fundit, Southampton.