Virgil van Dijk beson se Liverpool duhet të kualifikohet në Ligën e Kampionëve në mënyrë që të rrisë shpresat e tyre për të marrë përforcimet “cilësore” të kërkuara këtë verë. Një humbje e rëndë 6-2 në total ndaj Real Madridit ne dy ndeshjet e ka lënë skuadrën e Jurgen Klopp me vetëm një objektiv: top katërshja në Premier League për të luftuar për këtë sezon dhe per te siguruar pjesemarrjen ne kete turne vitin tjeter…

Mbrojtësi holandez e ka thene hapur se Liverpool, i cili është gjashtë pikë larg Tottenham Hotspur në vendin e katërt, duhet të ruajë statusin e tyre në mesin e elitës së Evropës përpara një dritareje kryesore transferuese verore, kur do të ketë ndryshime të rëndësishme në skuadër.

Roberto Firmino ka konfirmuar se do të largohet si lojtar i lirë, ndërsa Naby Keita, Alex Oxlade-Chamberlain dhe James Milner janë të gjithë ne fund te kontratës dhe Arthur Melo i huazuar do të kthehet te Juventus.

“Natyrisht, disa lojtarë do të largohen. Kjo është paralajmëruar kështu që nëse duam të jemi aty ku kemi qenë pesë vitet e fundit, ne kemi nevojë për afrime cilësore, veçanërisht me largimin e atyre lojtarëve”, tha Van Dijk.

“Të gjithë e dinë se do të jetë shumë e vështirë. Do të jetë shumë e vështirë për të gjetur lojtarët e duhur, por klubi duhet të bëjë punën e tij në këtë rast. Ne kemi ende shumë ndeshje për të luajtur dhe duam të jemi në Ligën e Kampionëve. Mendoj se kjo do të ndihmojë gjithashtu për të tërhequr lojtarët më të mirë në botë. Jo gjithmonë, por patjetër do të ndihmojë.”

Statusi elitar i Liverpoolit në rrezik pas daljes së ndrojtur nga Champions League. Liverpool përballet me një javë të vështirë pas pushimit ndërkombëtar, kur udhëtimet në fushen e Manchester City dhe Chelsea pasohen nga një përplasje në shtëpi me Arsenalin. “Do të jetë shumë përcaktuese dhe kjo është diçka që ne të gjithë e dimë”, shtoi Van Dijk.

“Ka qenë një sezon ku nuk mund të gjejmë konsistencën që kemi pasur në vitet e fundit, por duhet ta rikthejmë atë. Duket shumë e thjeshtë, por është pjesa më e vështirë e futbollit. Pjesa më e vështirë e të qenit futbollist është të qëndrosh i qëndrueshëm në çdo ndeshje.

“Ne do të japim absolutisht gjithçka, sepse unë dua të luaj në Champions League, ne të gjithë duam të luajmë në Champions League. Tifozët duan të luajnë në Champions League. Ne jemi lojtarët në fushë, duhet të performojmë dhe duhet ta tregojmë këtë, por kemi nevojë edhe për tifozët tanë. Ata kanë qëndruar me ne në kohët e mira dhe ne kemi nevojë për ta ndoshta edhe më shumë në këtë kohë. Ne do të luftojmë.”