Liverpool thuhet se ka vënë në shënjestër mesfushorët portugezë nëse nuk do të sigurojë shërbimet e Jude Bellingham. Të Kuqtë e kanë bërë Bellingham, 19, objektivin e tyre numër 1 për merkaton e verës së ardhshme.

Por ata përballen me konkurrencë të madhe në treg pasi klube të tjerë të mëdha si Manchester United, Chelsea, Manchester City dhe Real Madrid po e monitorojnë gjithashtu nga afër atë.

Kjo do të thotë që Jurgen Klopp duhet të përgatisë një Plan B nëse nuk arrin ta marrë mesfushorit anglez. Dhe, siç zbuloi ekskluzivisht SunSport, lista e tyre e alternativave përmban një treshe nga rivalët e Premier League. Ata janë lojtari i Fulham-it, Joao Palhinha dhe dyshja e Wolves, Matheus Nunes dhe Ruben Neves.

Palhinha, 27 vjeç, ka qenë sensacional për Cottagers që kur u bashkua nga Sporting i Lisbonës për 17 milionë sterlina në verë. Ai po ndiqet nga Manchester United, por Liverpool do të shpresojë se ata mund të kapërcejnë rivalët e tyre.

Vlera e tij mendohet të jetë më shumë se dyfishuar falë paraqitjeve të tij mbresëlënëse këtë sezon, me çmimin e tij tani rreth 40 milionë sterlina. Më pas janë edhe dy mesfushorë të tjerë të Premier League që Liverpool i ka vënë syrin dhe të dy janë nga Wolves.

Nunes, 24 vjeç dhe Neves, 26 vjeç, po lidhen me një lëvizje në Anfield gjatë verës. Manchester United e ka ndjekur Neves për një kohë të gjatë, por gjithmonë ka përfunduar duke bërë zgjedhje të tjera.

Megjithatë, duke parë se lojtari po përgatitet të hyjë në 12 muajt e fundit të marrëveshjes së tij me Wolves, tani duket se është koha më e mundshme që ai të largohet. Në të kundërt, Nunes është transferuar tek Wolves vetëm në fillim të sezonit.

Ashtu si Palhinha, ai ka edhe katër vite të tjera në kontratën e tij dhe ka të ngjarë të bllokohet nga largimi nëse oferta nuk është shumë e mirë që klubi ta refuzojë.

Liverpool dëshiron të forcojë e ekipit pas sezoneve të vështira për lojtarë si Fabinho dhe Jordan Henderson. Djemtë e Klopp po luftojnë për një vend mes katër të parëve në Champions, duke qëndruar gjashtë pikë larg Tottenham-it me një ndeshje më pak.