Transferimi i Erling Braut Haaland te Manchester City është padyshim një nga marrëveshjet më të përfolura në sesionin e merkatos së transferimeve të verës 2022.

Për çmimin, sepse marrja e qendërsulmuesit nga Borussia Dortmund me vetëm 60 milionë është një pazar, apo sepse po flasim për një futbollist që ka bërë vazhdimisht diferencën si në Bundesligë ashtu edhe në Champions League, norvegjezi ka përfunduar në qendër të vëmendjes, pavarësisht se marrëveshja u nënshkrua relativisht herët, kur merkato teorikisht ishte ende e mbyllur.

Tani, megjithatë, sulmuesi i Cityt është kthyer në qendër të vëmendjes, por jo për diçka që ka ndodhur në fushë. Ose më mirë jo në një fushë ku luante.

Siç raporton Bild, gjatë një ndeshjeje mes Brann dhe Bryne, tifozët e Brann vendosën të sulmojnë qendërsulmuesin, pasi Bryne është klubi ku ai u rrit.

Bryne-Brann:

Knallhard melding fra Brann-fansen om sportsvaskingen til brutale regimer.

-Braut spiller for skitne blodpenger! Det finnes kun én Haaland. pic.twitter.com/CPamowINmg

— Gjert Moldestad (@gjertm) July 31, 2022

Në tribuna u shfaqën pankarta që kritikonin ashpër zgjedhjen e Haaland për të luajtur me Manchester City-n, një klub në pronësi të një fondi sovran të pasurisë së Emirateve të Bashkuara Arabe, një shtet që ka përfunduar në qendër të polemikave të të drejtave të njeriut.

“Braut luan për paratë e gjakosura. Ka vetëm një Haaland”. Dhe Haaland në fjalë nuk është padyshim Erling, por Markus, një lojtar 17-vjeçar i Brann. Një qëndrim që po shkakton shumë debate në Norvegji.

Dhe duke folur për një radio norvegjeze, një përfaqësues i fansave të Brann shpjegoi se çfarë ndodhi. “Haaland nuk mund t’i shpëtojë kritikave. Ai mund të kishte zgjedhur çdo klub në botë, ai nuk duhej të zgjidhte atë që është më i keqi për sa i përket sportwashing “.

Domethënë, të maskosh dhe t’i bësh njerëzit të harrojnë përmes sportit gjëra që nuk janë aspak të mira dhe nuk të bëjnë të ndihesh krenar. Një akuzë e cila, duke pasur parasysh debutimin për t’u harruar me City-n, cyborg-ut të Guardiola-s ndoshta nuk i duhej vërtet…