Manchester United është gati të mbylle akordin për një prej talenteve më të mirë në futbollin ndërkombëtar siç është Benjamin Sesko. I lindur në vitin 2003, ai është trashëgimtari i Erling Braut Haaland te RB Salzburg.

“Këto krahasime më motivojnë dhe më japin energji”, tha që në fillim slloveni. Manchester United e di se duhet të jetë i shpejtë në përpjekje për të mbyllur një marrëveshje, pasi u takua me agjentin ditë më parë.

Në garë janë edhe dy klube të tjera (njëri është Chelsea) dhe së shpejti do të vendosë së bashku me familjen e tij, raporton Fabrizio Romano. Çmimi i Sesko, i vendosur nga Salzburgu, është 50 milionë euro.

Benjamin Šeško (lindur më 31 maj 2003 në Radeçe) është një futbollist slloven, sulmues i Salzburgut dhe kombëtares sllovene. Në vitin 2020, ai u përfshi në listën e gjashtëdhjetë futbollistëve më të mirë të lindur në vitin 2003, të përpiluar nga gazeta britanike The Guardian.

Një qendërsulmues me një fizik të hollë, ai është shumë i zoti në lojën ajrore. Gjithashtu i talentuar me teknikë dhe shpejtësi të mirë, për shkak të karakteristikave të tij ai shpesh krahasohet me Erling Håland.

I rritur në sektorin e të rinjve të Domžale dhe Krško, në vitin 2019 ai u ble nga Salzburgu, i cili e bashkon atë në ekipin e tij të degës së Liefering; ai bëri debutimin e tij profesional më 26 korrik në ndeshjen e kategorisë së dytë të humbur 3-2 kundër Amstetten.