Ndjesa publike e Romelu Lukakut mbërrin në të gjithë botën e Chelseat. Qendërsulmuesi belg foli për kanalet zyrtare të klubit londinez, duke tentuar të zhbeje gabimin pas tërmetit mediatik të shkaktuar nga intervista me Sky ditët e fundit, ku dërgoi mesazhe dashurie për Interin, duke theksuar edhe një pendim të caktuar për largimin nga Nerazzurrët për blutë:

A message from Romelu.

— Chelsea FC (@ChelseaFC) January 4, 2022

“Më vjen keq për pakënaqësinë që shkaktova. Ju e dini lidhjen që kam me këtë klub që në adoleshencë. E kuptoj plotësisht zhgënjimin tuaj dhe e di që tani më takon mua të rifitoj besimin tuaj dhe unë do të bëj maksimumin për të treguar angazhimin tim çdo ditë në terrenin stërvitor dhe në ndeshje.

I kërkoj falje trajnerit dhe ia bëra këtë edhe shokëve të mi dhe drejtuesve, sepse mendoj se nuk ishte koha më e mirë tani që dua të kthehem faqja, shikoni përpara dhe filloni të mendoni për të fituar ndeshjet dhe për të ndihmuar ekipin me performancën më të mirë të mundshme”

Pas sqarimeve të bëra me drejtuesit dhe me trajnerin Tuchel, belgu është futur sërish në listë për ndeshjen e radhës të Chelseat, në derbin ndaj Tottenhamit të planifikuar për nesër dhe i vlefshëm për ndeshjen e parë gjysmëfinale të Carabao Cup.