Monika Lubonja ka folur si rrallher pr jetn personale dhe partnert e saj pas divorcit. E ftuar n Goca dhe Gra ku sht diskutuar sonte rreth vshtirsive t grave t divorcuara dhe me fmij pr t rigjetur dashurin, Monika u shpreh se n vendin ton gjrat jan t vshtira dhe se opinioni sht i frikshm. Por, shtoi se pas divorcit ajo ka patur mbshtetjen e familjes.

Lidhur me marrdhnien e vajzs s saj, Tea, me partnert e saj, aktorja tha se ka gjetur gjithnj ekuilibrin dhe se ajo e ka kuptuar duke qen shum e hapur.

Un isha rritur me nj familje shum t emancipuar. Divorci im nga familja nuk u prit keq. M prkrahn. Tea ishte 4 vje kur u divorcova dhe isha n kulmin tim dhe opinioni ishte i frikshm. Vitet e para zgjodha t jem edhe grua edhe baba por nuk u largova nga familja ime sepse doja q Tea t kishte prezencn e nj mashkulli. Nuk doja t rrinim vetm n nj shtpi. Ktu isha pak fanatike. Pr shum koh nuk solla partner n jetn e Teas sepse nuk arrita t gjeja at q nesr pasnesr t ishte prap me ne.

I kam prezantuar partner Teas. Ka qen ekuilibr shum i mir, sepse ajo n fund ka dashur q t jem un e lumtur. M ka thn Bujrum, hajde, por bje pr veten tnde jo pr mua. M ka ardhur keq q Tea ka par lot n syt e mi n kohn e nj lidhjeje dhe ajo e vuante kt. Dhe m thoshte se nse ti mendon se jam un pengesa nuk jam. Lott e mi kan qen nga rrethana t ndryshm. -tha ajo.

Pak dit m par, Monika tregoi n nj intervist rreth njohjeve t saj dhe arsyes pse ka vendosur ti mbaj kaq sekret. Kur kam dal kam lexuar lajme t tmerrshme sepse harrojn q jeta ime nuk ishte vetm nj martes. Mbaroi ajo me respekt n maksimim nga t dyja palt, dhe un kisha t drejt t kisha nj njohje tjetr. Jeta ime vazhdoi sepse un jam divorcuar n moshn 27 vje, dhe smund t mbyllja dyert e zemrs. Un kam pasur ato dashurit e mia por i kam mbajtur pak sepse gjrat e mia personale nuk kam dashur ti bj kurr publike sepse jan vetm t Moniks. tha ajo n Nat me Aulonn. E pyetur nse ka nj njeri n jetn e saj, Monika tha:

Nuk kam, kam koh q nuk kam dik n krah, ndoshta kjo po m penalzion, sepse nuk po e l dot veten t lir. Le t kem at guximin q t rifilloj edhe nj histori tjetr dashuri, ndoshta nuk ka ardhur (ai), prandaj un i bj thirrje.-tha ajo.