Miliarda dollarët në xhepat e tyre nuk janë e vetmja gjë që kanë të përbashkët Roman Abramovich dhe Todd Boehly. Që nga momenti që oligarku rus kishte filluar të shpërndante një pjesë të pasurisë së tij të madhe te Chelsea në vitin 2003, ai kishte kërkuar llojin e një lojtari që do të tërhiqte  turmën (tifozët) pas vetes dhe do t’i fitonte ndeshjet i vetëm.

Kandidatët ndryshuan me kalimin e kohës, pasi klubi i Londrës perëndimore ndoshta luftoi për ta shitur veten si një pretendent serioz evropian në vitet e para. Lionel Messi ishte një ëndërr e pafund, blutë e Londrës u afruan me Kaka, ndërsa Neymar iu rrëshqiti në majë të gishtave.

Ironikisht, Chelsea gjithmonë do të lulëzonte pa një superyll të shquar, duke u bazuar më shumë te aspekti kolektiv. Megjithatë, në vitin 2012, pas nëntë vitesh të gjata, ata do të fitonin medaljen e artë kur nënshkruan me Eden Hazard,- një lojtar i ri emocionues që do ta realizonte potencialin e tij të madh në “Stamford Bridge”.

Ashtu si paraardhësi i tij, Boehly duket se dëshiron ta shënojë fillimin e kujdestarisë së tij me një nënshkrim të vërtetë, i cili madje do të eklipsonte blerjet e profilit të lartë të Raheem Sterling, Kalidou Koulibaly dhe Pierre-Emerick Aubameyang.

Dëshira për të bërë një yll të tillë ka kontribuar që Chelsea të shfaqet si favorit i përbashkët për të nënshkruar me antagonistin e Manchester United, Cristiano Ronaldo në janar. Largimi i sulmuesit portugez nga “Old Trafford” tani duket i pashmangshëm pas një interviste të pashpjegueshme dhe shumë nxitëse me Piers Morgan, ku vuri në shënjestër trajnerin e tij, pronarët e klubit dhe madje shokët e skuadrës; të kaluarën dhe të tashmen blu.

Rastësisht, ndërsa pasojat nga fjalët më të mprehta të Ronaldos vazhdojnë, Chelsea thuhet se e gjen veten gjithashtu në krye të radhës për shërbimet e lojtarit të Palmeiras, Endrick, i cili është më pak se gjysma e moshës së ish-yllit të Real Madridit dhe Juventusit. Ai do të ketë të drejtë të zbarkojë në Evropë kur të mbushë 18 vjeç, në korrik 2024.

Si e tillë, Chelsea e gjen veten në një udhëkryq. Nëse Boehly vijon rrugën e tij, Chelsea merr një rrezik monumental përsipër me një superylli të plakur, të paqëndrueshëm. Pista tjetër është periudha e stërzgjatur e tranzicionit dhe krijimi i një superylli në klubin e tyre.

Ka paralele midis skuadrës së Chelsea, ku Hazard u bë pjesë në vitin 2012, dhe asaj që Graham Potter ka trashëguar një dekadë më pas, me një numër të vogël talentesh të rinj të paprovuar në nivelin më të lartë dhe disa yje të moshuar, që ndoshta e kanë kaluar më të mirën e tyre. Mungesë identiteti apo stili i qartë, pavarësisht se së fundmi fitoi Champions League.

Në intervistën e tij tashmë famëkeqe me shokun e tij të madh Morgan, Ronaldo ka treguar (edhe një herë) se është bërë i pamenaxhueshëm. Duket se ai nuk do të ndalet në asgjë për vlerësime individuale, kudo që të jetë.

Si markë ai tani është më i madh se shumica e klubeve dhe e di këtë. Ndjekja e mediave sociale është një matje e mirë në epokën moderne. Ronaldo ka afër 500 milionë ndjekës në Instagram, Chelsea ka 36 milionë.

Hazard ka qenë gjithmonë një super yll më ngurrues, rrallëherë dëshironte vëmendjen dhe merrte haptazi më shumë gëzim nga një driblim i suksesshëm ose një asistim i lezetshëm se sa duke shënuar robotikisht gola.

Ai ishte gjithashtu një lojtar skuadre, i lumtur si ingranazh funksional në makinerinë e Chelsea, bëri përparim gradual gjatë kohës së tij atje, duke pretenduar titullin e Premier League në 2015 dhe 2017.

Ndërsa belgu nuk u përplas kurrë, publikisht ose ndryshe, me asnjë nga shtatë trajnerët që pati në “Stamford Bridge”, Ronaldo e ka bërë të qartë se nuk ka asnjë problem që ta kritikojë shefin e tij nëse gjërat nuk shkojnë në mënyrën e duhur personale për të.

Është pothuajse sikur 37-vjeçari kërkon një trajner me “palmares” trofesh që të përputhet me të tijin. Në të vërtetë, nëse ai “nuk e respekton” Erik ten Hag, i cili ka fituar çmimin e argjendtë me Ajax-in dhe gradualisht ka zhvilluar një reputacion si trajner i zgjuar, që luan futboll tërheqës, ndihet shumë e pamundur që t’i japë merita Potter-it.

Ten Hag, Potter dhe, në një farë mase, Tuchel janë të gjithë trajnerë të njohur. Dëshira e Boehly-t për të nënshkruar me Ronaldon u bë një nga shumë mosmarrëveshjet mes trajnerit gjerman Tuchel dhe pronarit të ri. Gjermani e shikoi dukshëm egon e Ronaldos se do të ishte përtej kontrollit të tij, duke provokuar frikën e një përsëritjeje të përvojës me Neymar dhe Kylian Mbappe në Paris.

Është raportuar se, ashtu si paraardhësi i tij, edhe Potter nuk ka dëshirë të menaxhojë Ronaldon. Kush mund ta fajësojë atë pas kaosit dhe vëmendjes së acaruar të mediave, të krijuara nga sjellja e portugezit kohët e fundit dhe veçanërisht këtë javë? Në vend të kësaj, trajneri i ri dëshiron të ndërtojë një ekip dinamik me lojtarë të rinj, antiteza e asaj që Ronaldo do të sillte te blutë e Londrës.

Durimi do të jetë çelësi. Nëse Potter mund të lehtësojë çdo presion nga Boehly dhe hierarkia e re, perspektiva e një sezoni e gjysmë ku atij i jepet koha dhe hapësira për të zbatuar idetë në një skuadër të re është jashtëzakonisht emocionuese. Tranzicioni i Chelsea-t ka qenë i ngadaltë dhe i dhimbshëm ndonjëherë, por me Potter të instaluar tani, gjoja me mbështetjen e plotë të Boehly-t, është një proces që duhet të japë frytet e veta.