Elma Aveiro, motra e sulmuesit të Manchester United, Cristiano Ronaldo, duke postuar histori në profilin e saj në Instagram ka mbështetur vëllain futbollist, pas intervistës së fundit që ngjalli shumë polemika. Ylli portugez akuzoi trajnerin Erik ten Hag dhe menaxherët e Manchester United se po përpiqeshin ta detyronin atë të largohej nga klubi.

Po kështu kritikoi Wayne Rooney dhe më pas akuzoi klubin për mungesë solidariteti pas sëmundjes së vajzës së tij. Në postimin e parë, Aveiro ndau një thënie të famshme të Ronaldos: “Unë hesht para dyerve që vështirë se do t’i rihap nga krenaria, por më shumë nga respekti për veten”.

Më pas, në postimin e saj të dytë, ajo shkroi: “Unë do të jem gjithmonë krenare për ty, dashura ime, e vërteta është thënë, edhe pse ajo iu djeg të gjithëve”. Elma Aveiro e quajti Ronaldon krenarinë më të madhe të jetës së saj në postimin e tretë, i cili përbëhej nga një fragment i shkurtër nga intervista shpërthyese.

“Klipet” e para nga intervista me Morgan filluan të filtroheshin të dielën, me Ronaldon që pretendonte se ndihej i tradhtuar nga “Djajtë e Kuq”, me superyllin që po përpiqej të depërtonte në ekipin e Erik ten Hag deri më tani këtë sezon.

Kur u pyet nëse ndjeu se Manchester United po përpiqej ta detyronte të largohej nga klubi, Ronaldo tha: “Po, jo vetëm trajneri, por edhe dy ose tre të tjerë atje rreth klubit. Nuk më duan as në nivelin më të lartë ekzekutiv, u ndjeva i tradhtuar. Unë nuk kam respekt për Ten Hag, sepse ai nuk tregon respekt për mua. Nëse ju nuk keni respekt për mua, unë nuk do të kem kurrë respekt për ju”.

Edhe Katia Aveiro, motra tjetër e Cristiano Ronaldos, mori anën e kampionit të Manchester United pas intervistës së tij të fortë për “The Sun”, e cila shkaktoi një cunami të vërtetë mediatik rreth portugezit, pak ditë para fillimit të Kupës së Botës në Katar. Ky është një fragment nga postimi i gjatë i Aveiros, i publikuar në Instagram:

“Falë zotit, karakteri dhe dinjiteti juaj nuk do të dështojnë kurrë. Më vjen keq që njerëzit që vlejnë më pak tregojnë gishtin sikur të kishin më shumë rëndësi se ju. Ka njerëz që janë kështu: të dobët, të rremë, por nuk më shqetësojnë. Ka njerëz që jetojnë në hije, në heshtje, janë hipokritë, mosmirënjohës edhe ndaj vetes. Sot duke parë dikë që mban qëndrim me guxim i sulen me kritika.

Njerëzit shpesh preferojnë të mbyten në iluzionet e tyre, ndërsa jetojnë për të parë të tjerët të ecin. Dhe nuk e bëjnë këtë sepse, të mjerët, kanë frikë se mos bien. Në ditët e sotme është e vështirë të gjesh njerëz të tillë. Ti kishe gjithçka për të heshtur, sepse nuk ke nevojë të provosh asgjë tjetër.

Ju keni ndërtuar një perandori nga asgjëja, duke krijuar një trashëgimi që do të zgjasë për brezat që do të vijnë dhe që askush nuk do t’jua marrë. Mund të udhëtoni me avionin tuaj privat kudo, ose me jahtin tuaj 27 metra dhe të shijoni jetën aty ku ju përshtatet më së miri. Gjithçka që keni krijuar falë punës së madhe është e juaja dhe vetëm e juaja.

Mund të bësh gjithçka që dëshiron, por edhe një herë vendose të jesh ndryshe nga të tjerët, i guximshëm mes shumë frikacakëve. Të jesh njeri që udhëheq me shembull do të thotë t’i luftosh pa frikë të gjitha betejat, të jesh burrë do të thotë të mos dorëzohesh, të jesh burrë do të thotë të demonstrosh dhe të thuash të vërtetën, duke u përballur me peshkaqenët, pa e ndalur kurrë notin (fëmijët e tu do të jenë shumë krenarë për ty).

Ende nuk ju ka ardhur fundi, por këto vite janë njësoj si fillimi i karrierës… Ju kujtohet? Thonin se nuk do të shkoje askund, se nuk do të merrje asgjë nga jeta, se nuk mund të flisje, se ishe i dobët, me një familje të përbërë nga njerëz të brishtë e pa qëllime.

Ata thanë se vetëm ata që e dinë se nga vijnë e dinë se ku po shkojnë. Dhe ti, vëllai im, e di se nga je krijuar. Të përgëzoj që nuk devijove kurrë nga rruga jote, ke qenë gjithmonë shembull dhe do të jesh gjithmonë. Je unik dhe i veçantë. Ti je krenaria ime”.