Legjenda e Manchester United, Rio Ferdinand, ka folur në mbrojtje të Raphael Varane. Francezi iu bashkua United verën e kaluar pasi fitoi gjithçka te Real Madrid, por duroi një sezon të parë të vështirë në Old Trafford. Lëndimet e detyruan atë të humbasë 17 ndeshje gjatë sezonit të tij të parë që do të thotë se ai përfundoi duke luajtur gjithsej vetëm 29.

United përfundoi i dyti në Premier League në sezonin 2020/21, por përfundoi i gjashti sezonin e kaluar, duke u kualifikuar në Europa League ne fund. Për Ferdinand, Varane nuk meriton kritika të ashpra për sezonin e tij të parë në Angli.

Ai hyri në një klub në kaos me një mentalitet që ishte një milion milje larg Santiago Bernabeu. “Ai vjen nga një klub, titujt e të cilit do t’ju tregojnë se jeni duke performuar në nivelin më të lartë, me lojtarët që vazhdimisht luajnë më të mirën e tyre,” tha Ferdinand në komentet e bëra nga Diario AS.

“Dhe më pas ai arrin në një situatë krejtësisht të ndryshme ku një klub nuk funksionon. “Nuk ka besim, asnjë udhëzim, asnjë strukturë. Ai ka arritur një vend të çuditshëm ku duhet të mendojë: ‘Nuk kam parë gjera të tilla që kur isha i ri.’ Ardhja nga ajo kulturë dhe ai standard i klasit botëror te United do të ketë qenë një ndryshim i madh.”

Ferdinand, 43, konsiderohet të jetë një nga qendërmbrojtësit më të mirë që ka luajtur ndonjëherë këtë lojë. Ai kaloi 12 vjet të karrierës së tij te United dhe fitoi gjithçka që mund të fitojë – gjashtë tituj të Premier League, dy Kupa të Ligës, katër Community Shields, Champions League dhe Kupën e Botës për Klube. Ai di një ose dy gjëra për qendërmbrojtësit.