Phil Foden ndihet ende i përndjekur nga humbja e finales së Euro 2020 – në të cilën ai mungoi për shkak të një “gabimi idiot”. Talenti i Manchester City mungoi në humbjen e rëndë ndaj Italisë për shkak të një dëmtimi të çuditshëm në stërvitje.

Foden, 22 vjeç, u detyrua ta shikonte ekipin nga stoli pasi një lëvizje në stërvitje shkoi keq dhe ai përfundoi duke dëmtuar këmbën e tij. Një incident për të cilin sulmuesi anglez i krahut ende ankohet.

Ai tha për The Mirror: “Humba ndoshta ndeshjen më të madhe të jetës sime duke bërë diçka idiote. Tani po përpiqem të ruaj formën dhe të mos dëmtohem për të ndihmuar Anglinë”.

Foden tha: “Ky është presioni që i kemi vënë vetes pasi kemi bërë kaq mirë në turnetë e mëparshëm. Kjo është ajo me të cilën duhet të jetojmë, të gjithë na mbështesin.

“Ne e dimë se kemi kaq shumë lojtarë me përvojë në skuadër, të cilët kanë luajtur në ndeshjet më të mëdha dhe mund të përballojnë këtë lloj presioni. Ne duhet të jemi profesionistë për këtë dhe të flasim në fushë, të bëjmë më të mirën dhe të shohim se ku do të arrijmë”.

Foden nuk e ka për herë të parë pjesëmarrjen në Kupën e Botës pasi ka udhëtuar me skuadrën në Rusi për turneun 2018. Ai tha për atë eksperiencë: “Ishte mirë të merrja atë eksperiencë dhe të isha afër ekipit dhe të shihja se çfarë bëjnë ata.

“Unë shpresoja që një ditë të mund të isha në ekip gjithashtu. Isha atje me Mason Mount dhe tani jemi në ekip së bashku kështu që është pak e çmendur se si funksionojnë gjërat”.

Anglia e nis rrugëtimin e saj në Kupën e Botës të hënën në ndeshjen e Grupit B me Iranin. Trupat e Southgate do të përballen më pas me Shtetet e Bashkuara përpara se të mbyllin ndeshjet e tyre në grup me një sfidë me Uellsin.