Në vendet ku monarkia është në fuqi, Mbreti është sovran i të gjithëve dhe si i tillë ai duhet të jetë i paanshëm në disa çështje. Kur bëhet fjalë për futbollin, megjithatë, bëhet e vështirë të ruash një ekuilibër të caktuar.

Në Spanjë Juan Carlos nuk e ka fshehur kurrë mbështetjen e tij për Real Madridin dhe duket se nuk e ka marrë mirë që mbreti aktual Felipe është bërë një Colchonero.

Po në Angli? Madhëria e saj Elizabeth II ka ruajtur gjithmonë një rezervë të caktuar, edhe pse thuhet se ka një pasion për West Ham.

Nga ana tjetër, ai që nuk e ka fshehur kurrë besimin e tij futbollistik është 40-vjeçari William. Që e konfirmoi pak kohë më parë në mikrofonat e podcast-it të Peter Crouch.

ASTON VILLA – Mbreti i ardhshëm i Anglisë, padyshim pas babait të tij Carlo, është një tifoz i Aston Villa-s. Zgjedhje e pazakontë, por e motivuar.

“Unë i shoh ndeshjet çdo javë dhe i di statistikat e lojtarëve. Gjithçka filloi nga ndeshja e parë në FA Cup që kam ndjekur në stadium, ishte Aston Villa-Bolton. Mbaj mend që isha në tribunë me kapelë në kokë, kam qenë 12 vjeç, dhe isha atje me shumë miq.

Isha ulur mes tifozëve të Aston Villa-s dhe u dashurova, atmosfera ishte e mrekullueshme dhe vlerat e ekipit të shkëlqyera. Në atë kohë isha i dëshpëruar që të shmangja të bëhesha tifoz me Chelsea-n ose Manchester United-in siç bënin të gjithë në shkollë.

Më pëlqeu ideja që Aston Villa kishte një histori të vërtetë, se ata kishin fituar Kupën e Kampionëve dhe të gjitha këto gjëra atje”.

CHELSEA – Me pak fjalë, një zgjedhje… rebelimi. Por William nuk ka ndërmend t’i imponohet familjes. Dhe nëse djali i tij George vendos të bëjë tifo për një ekip tjetër, mirë, Duka i Kembrixhit mund të mos e marrë shumë keq.

“Më parë isha pak i shqetësuar që ai të bëhej tifoz i Chelseat, por tani shoh që kultura dhe vlerat e klubit kanë ndryshuar dhe më pëlqejnë. Tani nuk do të kishte probleme.

Unë dua që klubet dhe lojtarët të japin një shembull të mirë për fëmijët, dua që ata të kthehen të argëtuar pasi shkojnë në stadium dhe të shohin idhujt e tyre të sillen ashtu siç dëshirojmë ne të gjithë”.

Përveç rasteve kur feston për një trofe, sepse në atë rast është e vështirë t’i mbash lojtarët. Por me siguri William do të bënte një përjashtim në këtë rast …