Sipas indeksit të miliarderëve të Bloomberg, pronari i Meta-s është tashmë në vendin e 20-të në këtë renditje. Për Zuckerberg, ky është vendi më i ulët që ai ka qenë në listën e njerëzve më të pasur në botë të Bloomberg që nga viti 2014 dhe ai nuk është më as në top 10 të listës së njerëzve më të pasur të Forbes.

Bloomberg shpjegon se çfarë mund të ketë shkaktuar rënien.

Pasuria e themeluesit të Facebook është përgjysmuar që nga fillimi i vitit 2022 dhe në më pak se dy vjet ajo ra nga 106 miliardë dollarë në 55.9 miliardë dollarë.

Në kulmin e pasurisë së tij, Zuckerberg kishte një vlerë të madhe 142 miliardë dollarë – megjithatë, kohët kanë ndryshuar që nga shtatori 2021.

Bloomberg vuri në dukje riemërtimin e fundit të Facebook në Meta, duke vënë në dukje se si gjërat “shkuan poshtë” që atëherë.

Duke vënë në dukje se Meta “po përpiqet të gjejë bazën e saj në universin e teknologjisë”, Bloomberg i quajti raportet e fundit të të ardhurave të kompanisë “të zymta”.

Laura Martin, analiste e lartë e internetit në Needham & Co, tha se aksionet e kompanisë së Zuckerberg ranë për shkak të investimit metaverse, por gjithashtu dërgoi një mesazh: “Zuckerberg duhet të kthejë përdoruesit nga TikTok”.

Zuckerberg ka synuar prej disa kohësh të transformojë rrjetin e tij të mediave sociale në një metaverse – një vend virtual ku njerëzit mund të luajnë, punojnë dhe komunikojnë – dhe së fundmi u detyrua t’u premtojë përdoruesve të mediave sociale se platforma “nuk do të jetë bazë”.

Megjithatë, ai u tall nga interneti muajin e kaluar kur ndau një foto të avatarit të tij metavers. Dukej aq keq sa pothuajse menjëherë lëshoi ​​një deklaratë duke justifikuar veten.

Ai tha: “Përditësime të mëdha për grafikat Horizon dhe avatar do të vijnë së shpejti (…) E di që fotografia që postova në fillim të kësaj jave ishte shumë e thjeshtë – u shkrep shumë shpejt për të festuar lançimin.” tha pronari i Meta. /tesheshi.com/