Zhaklin Lekatari ka qen kto jav pjes e debateve online pr shkak t rolit t saj si opinioniste n shtepin e “Big Brother VIP”. E ftuar n programin e Ermal Peit n RTSH “M prit n fundjav” ajo tregoi se pr shkak t impenjimit t saj ajo ka ndryshuar stilin e jtses, pr t qn m e sigurt ndaj krcnimeve.

Ka ndryshuar gjithka, kam mesazhe krcnuese. M kan ndalur, shkulur pasqyrat e makins. Tani jam shum e kujdesshme pr do lvizje”, tha Zhaklina.

Mesazhet e Zhakut kan ndar opinionin pro dhe kundr, madje edhe figura si Arjan Konomi kan kritikuar qndrimet e saj.

Konomi pak dit m par shkruante: “15 vite m par. Opinionisti zgjidhej n baz t nj prvoj profesionale n media dhe jo rastsisht. Po opinionistt q shohim sot ekraneve televizive nga vijn? far kan br n media? Cila sht CV e tyre? far eksperience t mparshme kan? Si mund t lihen programe me audienc rekord n dorn e pseudo-opinionistve anonim? Impakti i madh publik krkon tepr profesionalizmsa keq q ndodh e kundrta!!!.

Prgjigja e Zhakut sht: “Un kam qen prej kohsh gazetare. Nuk e kuptoj lidhje ka diploma. M habiti. Nuk di q ka shkoll pr opinioniste, ns ka do shkoj.Ndoshta kta q kritiktojn do donin t ishin n vendin tim dhe kaq”.