Sipas zërave, tarifa e lartë e transferimit të Jude Bellingham ka bërë që Real Madrid të tërhiqet nga gara për talentin anglez, duke i dhënë Manchester United një avantazh të madh.

Ylli i ri i futbollit, i cili tashmë është një nga lojtarët më të kërkuar të merkatos, pritet të jetë në qendër të një beteje transferimi verën e ardhshme.

Bellingham iu bashkua Borussia Dortmundit në vitin 2020 për një shumë të vogël prej 25 milionë sterlinash dhe që atëherë mesfushori është bërë një nga më të mirët e Bundesliga-s.

Megjithatë, duket e mundshme që ai të largohet nga klubi së shpejti duke pasur parasysh interesin nga pothuajse të gjitha skuadrat kryesore të Europës.

Media spanjolle Sport raporton se klubet e mëdha spanjolle janë frikësuar nga çmimi i kërkuar. Dikur mendohej se Real Madrid ishte në krye të garës për 19-vjeçarin.

Pavarësisht se Bellingham është një objektiv kryesor për Los Blancos, besohet se çmimi i kërkuar i Dortmundit prej 130 milionë sterlinash për anglezin është shumë i lartë. Manchester United, një nga skuadrat që konkurrojnë për shërbimet e 19-vjeçarit, tani mund të ketë një shans.

Bellingham duket të jetë një nga yjet e gjeneratës së ardhshme dhe Man United nuk do ta kishte problem të shpenzonte shumë para për të. Mund të intensifikojë përpjekjet për të tërhequr më shumë talente të nivelit të lartë në Old Trafford, veçanërisht nëse Djajtë e Kuq humbasin së shpejti një nga talentet e tyre kryesore.

Liverpool gjithashtu mendohet të jetë i interesuar në Bellingham pasi ata synojnë të përmirësojnë mesfushën e tyre pas një fillimi të ngadaltë të sezonit. Për më tepër, pronarët e Chelsea-t, të cilët gjithashtu kanë qenë të interesuar për lojtarin e Dortmund-it, nuk kursehen në merkato.

Në 22 ndeshjet e luajtura në këtë sezon me verdhezinjtë, Bellingham ka shënuar 9 gola dhe ka dhënë 3 asiste, me katër prej këtyre goilave që kanë ardhur në Champions League.

Asi është i njohur për shkëlqimin e tij, aftësitë e driblimit gjatë lëvizjes dhe etikën e punës. Në Botërorin e ardhshëm, ai shpreson të tregojë më shumë nga ato tipare.