Trajneri i Tottenham, Antonio Conte ka bërë shaka se Son Heung-min mund të startojë sërish në stol pasi ‘eksperimenti’ i suksesshëm e pa atë të shënojë një hat-trick 13-minutësh kundër Leicester City.

Sulmuesi i Koresë së Jugut u ul në pankinë për ndeshjen kundër Dhelprave pasi më parë nuk kishte arritur të gjente sezonin tjetër gjatë gjithë sezonit, por pasi hyri si zëvendësues në minutën e 59-të, ai shpejt dëshmoi se ka ende cilësinë për të qenë një lojtar kyç për Spurs këtë sezon.

Menaxheri italian më pas sugjeroi me shaka se ai mund të qëndronte në këtë rol për shkak të ndikimit që bëri në konferencën e tij për shtyp pas ndeshjes. Conte i tha Sky Sports: “Jam shumë i lumtur për Sonny sot, ju e dini se çfarë mendoj unë për lojtarin. Unë i thashë nëse do të shënosh tre gola në 30 minuta ndoshta mund ta përsërisim këtë eksperiment, por bëra shaka.

“Mendoj se është e rëndësishme të kuptosh mirë se kur luan shumë lojëra radhazi, kur nuk je i lodhur psiqikisht, mund të jesh i lodhur mendërisht dhe nuk je në gjendje të luash çdo ndeshje.

“Por unë kam qenë lojtar dhe e di që ju dëshironi të luani ndeshje masive – të luash Champions League dhe Premier League janë lojëra masive – ata kanë filluar të kuptojnë rotacionin.

“Të kesh një lojtar të nivelit të Son në pankinë do të thotë që në një moment mund të ndryshoj lojën dhe gjithashtu me rotacionin në prapavijë sot dhe kur Bissouma hyri në fushë ai na dha shumë forcë dhe energji dhe mendoj se kjo është rrugën e drejtë për ne.’