Artisti Redon Makashi, ka folur s fundmi n nj intervist pr prurjet e reja q i shtohen tregut muzikor shqiptar, artisti i mirnjohur tha se kngtart e rinj e kan shum t leht t bhen t famshm, por shtoi se kur i dgjon dukeknduar live sht pr t mbajtur barkun nga t qeshurat.

N aktivitetet q bhen pr zgjedhjen e zrave t rinj ka element shum t mir. Nj pjes nuk la lidhje me muzikn. Ata investojn m shum dhe bhen t dgjuar. Kur kta q din t kndojn u mungon kompozitori q bn kng pr ta pasi nuk mund t kndosh gjithmon covera.

Edhe kompozitort kan ngr sepse i jan futur tregut pr t mbajtur studiot e tyre dhe bhet ky kompromis n heshtje. Ndoshta nuk duan ta bjn por tregu krkon kt upsi dupsi, e t fitojm ndonj lek. Do pun q t bsh nj kng t bukur, sht si bima q duhet ujitur pr tu rritur.

Dhe bjn gjn m t shpejt. Puna e kngs sht gjja m e thjesht pr tu br i njohur. Dhe nse nuk nuk di t kndosh, po e bre me kompjuter, bhesh i famshm, sepse transmetohesh m shpesh n televizione dhe blen klikime. Nse kndojn live mban barkun me dor duke qeshur, tha ai.