Shkrimtarja provokuese Rita Petro, gjat nj interviste televizive, ka folur me detaje pr librin e saj t fundit, q sht edhe romani i saj i par pasi m hert ka botuar disa libra me poezi.

Ajo sht shprehur gjersisht pr librin e saj Lindur s prapthi, duke na ka njohur me disa nga personazhet, por sigurisht pa zbuluar shum.

E ndrsa flitej pr jetn e dashurin, n vmendje erdhi dhe libri Kufiri i partnerit t saj, Latif Ajrullai, i cili u nda nga jeta n vitin 2020 pr shkak t pndemis.

Libri i tij i dedikohet pikrisht dashuris s bukur q ata jetuan s bashku.

Shkrimtarja ka ndar m tepr detaje se si ata u njohn, si lindi dashuria e tyre dhe se si arritn t ruanin ekuilibrat, duke u prpjekur t jetonin dashurin e tyre pa lnduar familjart e tyre, pasi n kohn kur u njohn t dy ishin t martuar.

Rita Petro:M duket se bashk ne t dyve na u puqen yjet. Nj gj e till nuk t ndodh gjithmon, mund t duash shum njerz, t flirtosh me shum njerz, por sht tjetr gj kur ty t puqen yjet. Mendoj se ishte fati m i madh n jetn time”.

Rudina Magjistari: Mund t quhet dashuria jote m e madhe e jets?

Rita Petro:Po, po. Ishte nj dashuri q t onte n nj rrug q rrall shkohet por t ngrinte shum lart shpirtrisht dhe ne realizuam t gjitha ndrrat q kishim pasur q t rinj. Q ne u takuam n nj mosh kur un isha 37 ai ishte 45 dhe kaluam mbi 20 vite bashk”.

Rudina Magjistari: Ai ishte shqiptar i Maqedonis s Veriut. Ti kishe shkuar pr nj udhtim pune dhe aty u njoht apo jo?

Rita Petro:Po sht interesante se un kisha shkuar n nj fest poezie dhe ai ishte profesor kimie, skishte lidhje me poezin. Ai u habit nga poezia ime se ne na than se do lexonim poezi patriotike, por un nuk kisha poezi patriotike dhe lexova nj nga poezit e mia t dashuris. Thoja q nnteksti ishte pr atdheun, por ajo ishte tamam poezi dashurie dhe ai normale q ra n dashuri me mua. U takuam shpesh”.

Rudina Magjistari: Ka lindur nj histori n rrethana t vshtira apo jo? Ai ndrkoh kishte nj familje?

Rita Petro:Prve ksaj pjes ishin edhe kufijt e zn komplet, se ishte lufta n Kosov, lufta n Maqedoni. Edhe kur takoheshim dhe kaprcenim kufijt vetm ushtar shikoje. Mund t ndodhte do gj dhe ne prap takoheshim, prandaj sht si nj dashuri filmash”.

Rudina Magjistari: Dashuria juaj nuk njohu limite? Pra kishte dika pa kufij?

Rita Petro:Ne u munduam t mos i lndonim m shum se duhej se normalisht bashkshortt lndohen, ata q nuk duan t ndahen”.

Rudina Magjistari: N at koh q jeni njohur ju keni qen t dy t martuar, apo jo, n kohn kur ka nisur njohja juaj?

Rita Petro:Kur jemi takuar fillimisht, q donim t takoheshim me njri-tjetrin, se kur vendosm bashk pastaj q t ishim bashk Pastaj u b e hapur si lidhje, por fakti q ne u munduam t ruajm ekuilibra edhe me fmijt un jam prpjekur edhe me ish-bashkshortin me t cilin takohemi edhe sot dhe e respektojm njri-tjetrin, jemi munduar t mos krijojm plag sidomos te fmijt; fakti q sot ne vazhdojm bashk me djalin e Latifit dhe me vajzn e tij, ata jan t rritur e kan fmijt e tyre, por kuptohemi shum mir me njri-tjetrin. Kjo tregon sa e rndsishme sht q dashuria t mos jet e verbr, duhet t mendosh edhe pr t tjert. E di sa e vshtir sht! Duhet dhe t mbrosh dashurin edhe ti mbrosh ata t cilt i ke lnduar”.