Kngtarja Ronela Hajati, e cila sht prfaqsuese e Shqipris n “Eurovizion” deri m tani sht nj ndr pjesmarrset m t komentuara t kompeticionit. Mediat e huaja i jan referuar ktu komenteve e bullizmin online q i sht br pr peshn.

S fundmi LaRepubblica i ka dedikuar nj artikull Ronels dhe komenteve bullizuese duke br me dije se Eurovision do marr masa ndaj ktyre njerzve. Pasi u prball me fyerje t vrteta, tallje, meme pr pamjen e saj fizike, m pas u censurua nga kanalet zyrtare t komunikimit t Eurovision pr pozat provokative. Ajo me ironi tha n konferencn pr shtyp: Eurovizion? Shfaqje familjare teksa organizatort e EBU (European Broadcasting Union) jan t detyruar t mbajn qndrim: diskriminimi n festivalin europian t kngs nuk do t tolerohet.

Paralelisht me sulmet ndaj Ronels, n rrjetet sociale kan nisur edhe kritikat ndaj EBU pr mnyrn se si po menaxhon komunikimin. Ka kritika pr t gjith organizatn italiane, krahasuar me edicionin fatkeq t vitit 1991. N nj deklarat publike EBU-ja n me dije:

Ne dnojm fuqishm t gjitha format e diskriminimit dhe jemi t tronditur nga niveli serioz i arritur nga abuzimi n internet q u sht drejtuar atyre pr t cilt punojn fort pr t prodhuar spektaklin e ktij viti.